W Jędrzejowie dziękowano za plony. Było skromniej niż zwykle

Data publikacji: 13.09.2020 18:07
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
13.09.2020. Jędrzejów. Dożynki. Na zdjęciu (od lewej): Paweł Faryna, starosta jędrzejowski oraz Marcin Piszczek, burmistrz Jędrzejowa

13.09.2020. Jędrzejów. Dożynki. Na zdjęciu (od lewej): Paweł Faryna, starosta jędrzejowski oraz Marcin Piszczek, burmistrz Jędrzejowa
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Podczas uroczystej mszy świętej w kościele Św. Trójcy w Jędrzejowie dziękowano za tegoroczne plony. W nabożeństwie udział wzięli parafianie oraz przedstawiciele KGW. Chleb dożynkowy do kościoła wnieśli Paweł Faryna, starosta jędrzejowski oraz Marcin Piszczek, burmistrz Jędrzejowa.

Z uwagi na pandemię przygotowany został tylko jeden wieniec przez panie z KGW z Jasiony.

Jak powiedział starosta Paweł Faryna, to msza podczas której chcieli podziękować Bogu oraz rolnikom za plony i ich spracowane ręce. Jak dodał pomimo, że cały czas jest pandemia, trzeba kultywować tę polską, dożynkową tradycję z myślą o młodych pokoleniach.

Jak powiedział Marcin Piszczek, burmistrz Jędrzejowa, tradycją przodków  jest co roku spotkać się po zbiorach i podziękować Bogu za błogosławieństwo i za plony, a rolnikom za trud ostatniego roku, bo dzięki nim chleb zebrany z pól trafi na stoły.  

- Dziś w trudnym czasie pandemii, kiedy odbywa się tylko uroczysta msza św. dziękujemy również Bogu oraz prosimy o błogosławieństwo i opiekę w nadchodzącym roku, aby kolejne plony były wystarczające dla nas  wszystkich - podkreślał włodarz gminy.

Tuż przed wejściem do kościoła panie z KGW z Jasiony nie kryły dumy z tego, że to ich wieniec, który zrobiony był na dożynki parafialne jest symbolem i zdobi skromne dożynki gminno-powiatowe. Wieniec zrobiony został z jęczmienia, pszenżyta, owsa i kwiatów. 

Reklama