W Karwowie modlili się o kanonizację bł. Wincentego Kadłubka

Data publikacji: 10.10.2020 15:44
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
10.10.2020. Karwów. Pielgrzymka odpustowa ku czci bł. Wincentego Kadłubka

10.10.2020. Karwów. Pielgrzymka odpustowa ku czci bł. Wincentego Kadłubka
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

W Karwowie w powiecie opatowskim odbyła się coroczna msza odpustowa ku czci bł. mistrza Wincentego Kadłubka. Wierni modlili się tradycyjnie o jego kanonizację.

10.10.2020. Karwów. Pielgrzymka odpustowa ku czci bł. Wincentego KadłubkaFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Znany polski kronikarz miał urodzić się w Karwowie między 1150 a 1160 rokiem. Jak mówi historyk Artur Lis, w środowisku parafialnym przechowywana jest tradycja o pochodzeniu Wincentego z tej miejscowości, utrzymuje się, że ochrzczony został w kościele w pobliskim Włostowie. Na wsi, przy źródełku błogosławionego znajduje się kaplica, gdzie w każdą drugą sobotę października wierni czczą Kadłubka.

- Kaplica poświęcona Wincentemu Kadłubkowi, wybudowana została w latach 90. dzięki staraniom mieszkańców parafii Włostów na czele z ówczesnym księdzem proboszczem Jerzym Siarą - informuje Artur Lis.

Większość pielgrzymów, która uczestniczyła w liturgii, pochodzi z Karwowa i okolic, ale nie brakło osób z innych części diecezji sandomierskiej, np. zza Wisły. Niektórzy twierdzą, że mistrz Wincenty jest słabo znaną postacią. A miejscowi wiedzą o nim niemal wszystko. Okolice źródełka i kaplicy uważają za święte miejsce, dlatego co roku biorą udział w odpuście. Charakterystyczne jest też to, że przez całą wieś rozpościerały się biało - czerwone, niebiesko- i żółto-białe flagi.

Pielgrzymki do Karwowa dawniej chodziły z Opatowa. Paweł Jasienica, który chodził do gimnazjum w Opatowie, uczestniczył w takim odpuście z okazji 700-lecia urodzin Kadłubka. To doświadczenie ludowej pobożności opisał w jednej ze swoich książek.

Odwiedzający Karwów chętnie pobierali wodę ze źródełka błogosławionego. Według nich świetnie nadaje się do codziennego użytkowania np. kiszenia ogórków, ale także potrafi dobroczynnie wpływać na zdrowie.

10.10.2020. Karwów. Pielgrzymka odpustowa ku czci bł. Wincentego KadłubkaFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Reklama