W Kielcach będzie aktualizacja planów zagospodarowania

Data publikacji: 01.07.2021 16:10
Autor: Paulina Michta / Kategoria: Wiadomości z regionu
01.07.2021. Kielce. Okolice zalewu i ulicy Witosa

01.07.2021. Kielce. Okolice zalewu i ulicy Witosa
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Plan zagospodarowania przestrzennego Zalewu Kieleckiego, ulicy Klonowej oraz Piasków przejdzie aktualizacje.

Artur Hajdorowicz, pełnomocnik prezydenta do spraw rewitalizacji miasta, zapewnia że nie będą to znaczne ingerencje do istniejącego już dokumentu. Zmiany podyktowane są koniecznością  dostosowania planu do tego, co zostało zrealizowane w ramach specustawy drogowej, która obejmuje między innymi rozbudowę ulic Zagnańską i Witosa.  

- W przypadku ulicy Zagnańskiej i Witosa były delikatne różnice między granicami pasa drogowego. Inaczej było to ujęte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a inaczej w planie zawartym w specustawie. Są to niewielkie różnice wynoszące czasem jeden metr - mówi.

Pełnomocnik prezydenta uważa, że w przypadku  planu zagospodarowania przestrzennego, słowo „zmiana” powinno być zastąpione słowem „aktualizacja”, ze względu na rozmiar modyfikacji.

- Jest zbiór bardzo małych, niewyjaśnionych dotąd  rozstrzygnięć. Na przykład w planie zalewu kieleckiego jest prywatna działka, która przylega do pasa drogowego ulicy Zagnańskiej, a w faktycznej realizacji, na podstawie specustawy drogowej, ta działka jest poza pasem drogowym.  Trzeba to rozstrzygnąć ponieważ od tego zależy jakiego typu inwestycje można tam realizować.   Powstał także nowy projekt trasy ekspresowej S 74. Istnieje również potrzeba uszczegółowienia zagospodarowania terenów między ulicą Klonową, a Zalewem Kieleckim. Dlatego ta aktualizacja jest konieczna - dodaje Artur Hajdorowicz.

Według prawa, plany zagospodarowania przestrzennego powinny być aktualizowane co najmniej raz na kadencję rady gminy, czyli co cztery lata. Wcześniej przygotowany dokument przewidywał  m. in. intensywną zabudowę mieszkaniowo-usługową wzdłuż ulicy Klonowej. W głębi, bliżej zbiornika wodnego, przewidziane są tereny rekreacyjno-sportowe. Po drugiej stronie, w rejonie ulic Piaski Nad Rzeką i Piaski Małe zaprojektowany jest lokalny układ komunikacyjny, który pozwala na budowę domów.

Reklama