W Kielcach nadal będą szczepienia przeciwko grypie

Data publikacji: 16.06.2020 15:11
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie

 
Fot. Radio Poznań

Kielce będą kontynuowały program bezpłatnych szczepień przeciwko grypie dla mieszkańców powyżej 55. roku życia. Zarządzenie w tej sprawie podpisał już prezydent miasta.

Jak informuje Tomasz Porębski, rzecznik prezydenta, w minionym sezonie, czyli od września 2019 do końca marca tego roku, z tej formy profilaktyki skorzystało prawie 10 tysięcy kielczan.

- Program będzie oczywiście kontynuowany. Kolejne szczepienia są zaplanowane od września. Prezydent Bogdan Wenta podpisał już zarządzenie, na podstawie którego przygotowane zostaną umowy z kieleckimi przychodniami, które będą wykonywać te szczepienia. Będzie to 16 placówek - dodał Tomasz Porębski.

Kwota, jaką miasto przeznaczyło na szczepienia to prawie 413 tysięcy złotych. W sumie gmina Kielce realizuje cztery programy zdrowotne. To także m.in. program profilaktyki zakażeń meningokokowych, z którego od stycznia do maja skorzystało ponad tysiąc dzieci.

- Z kolei z programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego HPV w tym samym czasie skorzystało ponad sto dziewczynek - dodał Tomasz Porębski. - Ten program jest kontynuowany w stosunku do dziewczynek, które szczepienia rozpoczęły wcześniej. Przypomnę, że od 2021 roku szczepienia dla dziewcząt i chłopców mają być realizowane z budżetu centralnego w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej - dodał rzecznik.

Natomiast przeciwko ospie wietrznej od stycznia do końca maja tego roku zaszczepiło się 335 dzieci.

Reklama