W Kielcach odbędą się uroczystości upamiętniające Westerplatczyków

Data publikacji: 06.09.2021 10:24
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Strefa munduru

 
Kielce. 14.06.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Społeczny Komitet „Pamiętamy o Westerplatczykach” zaprasza we wtorek (7 września) na uroczystości upamiętniające żołnierzy 4. Pułku Piechoty Legionów z Kielc, którzy we wrześniu 1939 roku bronili Westerplatte.

Niemal połowa załogi wywodziła się z kieleckiego 4. Pułku Piechoty Legionów. Żołnierze pochodzili z kieleckich wiosek i miasteczek. 28 lutego 1939 roku Ministerstwo Spraw Wojskowych Departamentu Piechoty skierowało do dowódcy 2 Dywizji Piechoty Legionów w Kielcach płk. Edwarda Dojan-Surówki rozkaz w sprawie organizacji plutonu wartowniczego dla Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Od tego momentu rozpoczął się słynny szlak bojowy żołnierzy z Kielc na Westerplatte. 

Wtorkowe uroczystości rozpoczną się o godzinie 11 mszą św. w Bazylice Katedralnej w Kielcach. Następnie uczestnicy przejdą na plac przed Wojewódzkim Domem Kultury, na murach którego zamontowana jest tablica „Obrońcom Westerplatte" ufundowana przez IPN w 2019 r. Tam odegrany zostanie hymn państwowy i odczytany Apel Pamięci. 

Zebrani wysłuchają również prelekcji Jakuba Mularczyka z IPN pt. „Losy Westerplatczyków z 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach”. Na zakończenie uczestnicy uroczystości zapalą znicze na grobach żołnierzy, na Cmentarzu Starym. 

Natomiast o godz. 17 w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w Kielcach odbędzie się wykład z cyklu „Historia dla każdego”, w którym historycy prezentują w przystępnej formie zagadnienia dotyczące dziejów Polski. Losy Kieleckich Westerplatczyków przybliży Jakub Mularczyk.  

Społeczny Komitet „Pamiętamy o Westerplatczykach” powstał z inicjatywy ks. bp. Mariana Florczyka. W jego skład weszli: Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach, Kuria Diecezjalna w Kielcach, Wojewódzki Dom Kultury, Ochotnicze Hufce Pracy, 10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Wojewoda Świętokrzyski, Prezydent Miasta Kielce oraz Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty. 

adv adv
Wiadomości
Reklama