W Kielcach rusza kurs podoficerski

Data publikacji: 28.08.2020 16:33
Autor: Dionizy Krawczyński / Kategoria: Strefa munduru
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Daniel Dmitriew / Daniel Dmitriew/ DWOT

Blisko 50 żołnierzy 10. Świętokrzyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej rozpoczyna w sobotę kurs podoficerski na stopień etatowy kaprala.

Kurs podoficerski Sonda jest przeznaczony dla Żołnierzy WOT, chcących awansować na pierwszy stopień młodszego podoficera i będzie miał miejsce w siedzibie brygady w Kielcach. Każdy kandydat musi jednak najpierw spełnić szereg wymogów, między innymi takich jak pozytywna opinia przełożonych, niekaralność i odpowiedni staż służby. Po spełnieniu tych wymagań i przedstawieniu stosownych dokumentów, kolejnym etapem były kwalifikacje a 29 sierpnia rozpoczyna się szkolenie, które zakończy się w listopadzie 2020 roku. Zajęcia poprowadzą wykwalifikowani instruktorzy z pododdziałów brygady. Zwieńczeniem zmagań będzie promocja na pierwszy stopień podoficerski

Tematyka kursu obejmuje takie zagadnienia jak: zasady działań bojowych, działanie sekcji na polu walki, topografia, sposoby ewakuacji rannych, sekcja w działaniach nieregularnych i inne.

Kurs „SONDA” to innowacyjny projekt szkoleniowy wdrożony przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej. Zajęcia trwają kilkanaście tygodni, podczas których żołnierze szkolą się w trybie ciągłym i weekendowym. Duża intensywność zajęć, samokształcenie poprzez e-learning oraz szkolenia prowadzone w oparciu o brygady OT, sprawia, że kurs „SONDA” jest przedsięwzięciem nowatorskim. Nazwa nawiązuje do Szkoły Niższych Dowódców Armii Krajowej z okresu okupacji hitlerowskiej. Był to podstawowy kurs szkoleniowy obejmujący poziom dowódców drużyn.

System kształcenia kandydatów na podoficerów OT dostosowano do ochotniczego charakteru służby. Dlatego też przyjęto, że proces szkolenia  będzie oparty o Jednostki Wojskowe OT, Centrum Szkolenia i Szkołę Podoficerską WOT, bez generowania dodatkowego obciążenia dla funkcjonowania jednostek szkolnictwa wojskowego. 

Tagi do tego wpisu
Reklama