W Kielcach uczczono 20. rocznicę zamachu na World Trade Center

Data publikacji: 11.09.2021 13:48
Autor: Kamil Król / Kategoria: Wiadomości z regionu
11.09.2021. Kielce. 20. rocznica zamachu na World Trade Center

11.09.2021. Kielce. 20. rocznica zamachu na World Trade Center
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Uroczystości 20. rocznicy zamachu na World Trade Center odbyły się przy pomniku Homo Homini w Kielcach.

Rozpoczęły je dźwięki syren samochodów służb ratowniczych. Później złożono wieńce, zapalono znicze, a na koniec został odegrany tradycyjny sygnał dźwiękowy upamiętniający wszystkich, którzy zginęli 20 lat temu.

Dla senatora Krzysztofa Słonia 11 września 2001 roku, to jedna z najczarniejszych dat w historii ludzkości.

- Ta rana nigdy już się nie zagoi. Człowiek przeciwko człowiekowi wystąpił wtedy w sposób najbardziej haniebny z możliwych. Zginęło tylu niewinnych ludzi. Z drugiej strony, to też był dzień, w którym strażacy, policjanci i ratownicy udowodnili, że potrafią walczyć o honor człowieka oraz poświęcać swoje zdrowie i życie - zaznacza.

Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski podkreśla, że zamach sprzed 20 lat pokazał, że człowiek, aby osiągnąć swoje cele nie cofnie się przed niczym.

- 11 września 2001 roku, to taka milowa zmiana w eskalacji terroryzmu. To był zamach nie tylko na Stany Zjednoczone, ale tak naprawdę ukierunkowany na cały świat - zwraca uwagę.

Jarosław Karyś, przewodniczący Rady Miasta Kielce wspomina, że zamach na World Trade Center, to tragedia, której nie da się opisać.

- Wszyscy śledziliśmy na ekranach telewizorów, jak walą się dwie wielkie wieże. Zginęło w jednym budynku tysiące ludzi. Tego dramatu zrozumieć nie można - mówi.

Do ataku doszło 11 września 2001 roku. W dwie bliźniacze wieże kompleksu World Trade Center w Nowym Yorku uderzyły dwa samoloty pasażerskie porwane przez członków Al-Kaidy. Był to największy w dziejach świata zamach terrorystyczny, w wyniku którego zginęło niemal 3 tys. osób, w tym ośmiu Polaków.

Podobne wiadomości
Reklama