W Kielcach uczczono 81. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Data publikacji: 27.09.2020 08:29 / Data aktualizacji: 27.09.2020 13:19
Autor: Kamil Król / Kategoria: Wiadomości z regionu
27.09.2020 Kielce. Uroczystości przed pomnikiem Armii Krajowej w 81. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego

27.09.2020 Kielce. Uroczystości przed pomnikiem Armii Krajowej w 81. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Uroczystości związane z 81. rocznicą utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego odbyły się w Kielcach. Obchody rozpoczęła msza święta w bazylice katedralnej. Po nabożeństwie uczestnicy przenieśli się przed pomnik Armii Krajowej na skwerze Stefana Żeromskiego.

Niedzielne uroczystości zbiegły się również ze świętem najmłodszego rodzaju sił zbrojnych - Wojsk Obrony Terytorialnej. Ponadto 27 września 1939 roku powstały Szare Szeregi. Ta data to również ostatnia walka 27. Pułku Ułanów podczas kampanii wrześniowej.

Podczas kieleckich obchodów senator Krzysztof Słoń został uhonorowany medalem 100-lecia utworzenia 27. Pułku Ułanów. Dla parlamentarzysty było to duże wyróżnienie.

- Jestem zaszczycony, a jednocześnie zobowiązany do dalszych wysiłków, aby właśnie takie wydarzenia, jak to dzisiejsze nie poszły w niepamięć. Wiele dat, szczególnie z II wojny światowej, przypomina nam o tym, że tamto pokolenie stanęło na wysokości zadania i trzeba dbać o to, aby ich wielkie czyny, jak choćby powołanie do życia Polskiego Państwa Podziemnego, nie poszło w zapomnienie - zaznaczył.

Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk podkreślił, że Polskie Państwo Podziemne było fenomenem nie tylko na skalę europejską, ale światową.

- Nie tylko w czasie II wojny światowej, ale nigdy w historii żadnego kraju nie udało się stworzyć tak prężnie działającego nieoficjalnego państwa, kiedy jego terytorium było okupowane. Powinniśmy być z tego dumni i odwoływać się do tej tradycji, ale też pokazywać, że potrafimy w najcięższych chwilach stworzyć wydolne, prężnie działające państwo - powiedział.

Dla wicewojewody świętokrzyskiego Rafała Nowaka niedzielna uroczystość jest najważniejszym świętem związanym z walką narodu polskiego od 1939 roku.

- Gdyby nie 27 września, gdyby nie Służba Zwycięstwu Polsce, nie byłoby tych wszystkich innych wydarzeń, które czcimy chociażby przed tym pomnikiem AK. 14 lutego nie mielibyśmy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, 1 sierpnia nie czcilibyśmy pewnie powstańców warszawskich, a 1 marca nie byłoby Żołnierzy Wyklętych - wymienia.

Centralne uroczystości związane z 81. rocznicą powstania Polskiego Państwa Podziemnego i Świętem Wojsk Obrony Terytorialnej odbyły się na Placu Antonio Corazziego w Radomiu.

Reklama