W Kielcach uczczono generała Władysława Sikorskiego

Data publikacji: 04.07.2021 14:04
Autor: Paulina Michta / Kategoria: Wiadomości z regionu
04.07.2021. Kielce. Uroczystości z okazji 78. rocznicy śmierci generała Władysława Sikorskiego. Na zdjęciu: Krzysztof Witkowski - Stowarzyszenie Pamięci Narodowej „Czwartak”

04.07.2021. Kielce. Uroczystości z okazji 78. rocznicy śmierci generała Władysława Sikorskiego. Na zdjęciu: Krzysztof Witkowski - Stowarzyszenie Pamięci Narodowej „Czwartak”
Fot. Paulina Michta / Radio Kielce

Dziś mija 78. rocznica śmierci generała Władysława Sikorskiego, Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz Premiera Rządu. Z tej okazji, przy obelisku na Wzgórzu Zamkowym, Stowarzyszenie Pamięci Narodowej „Czwartak” oddało hołd zmarłemu generałowi.

Krzysztof Witkowski ze Stowarzyszenia podkreślał, że generał Władysław Sikorski był jedną z najważniejszych osób w państwie.

- Generał podejmował decyzje polityczne, które rzutowały na losy Polaków. Na skutek jego ustaleń z Józefem Stalinem, obywatele Polski, którzy przebywali wtedy na Sybirze, mogli opuścić ten kraj, a część z nich wstąpiła do Armii Andersa, by kontynuować walkę o lepszą przyszłość. Gdyby nie on, nie wiadomo jak potoczyłyby się losy Polski i Polaków - powiedział Krzysztof Witkowski.

Jak dodał, działania Władysława Sikorskiego nie podobały się koalicjantom i dlatego poniósł śmierć, której przyczyny są do dziś owiane tajemnicą.

04.07.2021. Kielce. Uroczystości z okazji 78. rocznicy śmierci generała Władysława Sikorskiego. Na zdjęciu: Marcin Stępniewski - radny PiSFot. Paulina Michta / Radio Kielce

Generałowi hołd oddał również Marcin Stępniewski, kielecki radny Prawa i Sprawiedliwości, który stwierdził, że kultywowanie pamięci o bohaterach narodowych jest częścią budowania tożsamości narodowej.

- Kultywowanie pamięci o tak zasłużonych Polakach jak generał Władysław Sikorski, to nie tylko oddanie hołdu, ale przede wszystkim budowanie tożsamości patriotycznej wśród młodzieży i dorosłych Polaków. Tożsamość narodowa jest nam niezbędna do funkcjonowania całego społeczeństwa i pamięci o polskich bohaterach historycznych - dodał radny.

W siedzibie Biura Wystaw Artystycznych zorganizowano konferencję, w której udział biorą pracownicy Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej.

04.07.2021. Kielce. Uroczystości z okazji 78. rocznicy śmierci generała Władysława SikorskiegoFot. Paulina Michta / Radio Kielce

Podobne wiadomości
Reklama