W Kielcach upamiętnią bohaterską walkę Armii Ochotniczej z sowietami

Data publikacji: 10.08.2020 12:50
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Tablica upamiętniająca 100. rocznicę utworzenia Armii Ochotniczej walczącej z bolszewikami zostanie uroczyście odsłonięta na kieleckim Rynku. Wydarzeniu będzie towarzyszyć otwarcie plenerowej wystawy IPN - „Bij Bolszewika. Polacy wobec wojny z sowiecką Rosją w 1920 roku”.

Bitwa Warszawska 1920 roku to największe militarne zwycięstwo Polski od czasów wiktorii wiedeńskiej 1683 roku. Sierpniowe zwycięstwo sprzed 100 lat ocaliło niepodległą Polskę i cywilizację łacińską.

Wojna polsko-bolszewicka i polskie zwycięstwo położyło kres planom sowietyzacji Europy Środkowej i Zachodniej. Świadomość tego była powszechna wśród wojskowych i cywilnych elit państw europejskich, które określały Bitwę Warszawską jako 18. decydującą bitwę świata.

Ekspozycja przygotowana przez Referat Edukacji Historycznej Delegatury IPN w Kielcach jest jednym z elementów obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Jej celem jest pokazania wkładu społeczeństwa polskiego w zwycięstwo nad bolszewikami, jego mobilizację w obliczu zagrożenia ze strony rosyjskich komunistów i różne formy wsparcia udzielane walczącym na wschodzie oddziałom.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej 100. rocznicę utworzenia Armii Ochotniczej walczącej z bolszewikami odbędzie się 14 sierpnia o godzinie 12.00.

Tagi do tego wpisu
Reklama