W Kielcach źle raportowano liczbę wykonanych badań na obecność koronawirusa

Data publikacji: 08.08.2020 14:11 / Data aktualizacji: 08.08.2020 15:02
Autor: Renata Morąg / Kategoria: Wiadomości z regionu
22.04.2020 Kielce. Koronawirus. Epidemia. Wojewódzki Szpital Zespolony

22.04.2020 Kielce. Koronawirus. Epidemia. Wojewódzki Szpital Zespolony
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Laboratorium w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach nieprawidłowo raportowało liczbę wykonanych badań do Ministerstwa Zdrowia - poinformowała Radio Kielce rzecznik Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego, Ewa Łukomska.

Fot. Ministerstwo Zdrowia / twitter / screen

Skutkowało to niewłaściwą ogólną liczbą badań wykonanych na terenie woj. świętokrzyskiego. Błędne dane przesłane zostały do Ministerstwa Zdrowia, które poinformowało na Twiterze, że "z uwagi na błąd w raportowaniu testów przez WSSE Kielce, co przełożyło się na pomyłkowe zapisanie w raporcie ok. 230 tys. testów, odejmujemy je od ogólnej puli przeprowadzonych badań".

W związku z zaistniałą sytuacją Anna Mazur-Kałuża, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, przesłała do Radia Kielce oświadczenie w tej sprawie. Wynika z niego, że laboratorium realizujące testy w kierunku COVID-19 jest zobowiązane raportować te działania w centralnym systemie informatycznym. Odrębnie wpisywane są dane m.in.: dotyczące liczby wykonanych testów oraz liczby przebadanych osób.

- W kolumnie "liczba wykonanych testów od pacjentów łącznie" podawano liczbę wykonanych testów do dnia raportowania, powiększoną o liczbę testów wykonanych w danym dniu. W innych kolumnach, np. "liczba osób przebadanych w ciągu ostatnich 24 godzin" podawano dane dzienne (liczba osób przebadanych w czasie doby).

- W naszym laboratorium obecnie realizowane jest ok. 120 badań na dobę. Oczekiwanie na wynik zwykle nie trwa dłużej niż 8 godzin. Mamy nadzieję, że do końca roku nasze możliwości  będą wynosić ok. 200 badań na dobę - poinformowała Anna Mazur-Kaluża.

Niezmiernie nam przykro, że staliśmy się powodem zamieszania. To niezamierzone działanie spowodowane  skomplikowana procedurą - dodała rzecznik szpitala.

Reklama