W koneckim rynku metr pod ziemią odkryto niespodziankę

Data publikacji: 17.09.2021 10:04
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
17.09.2021. Końskie. Rynek

17.09.2021. Końskie. Rynek
Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Przedwojenny bruk pierwszego koneckiego rynku znaleziono podczas rewitalizacji centrum miasta. Niespodzianka czekała metr pod ziemią. Została odkryta podczas przebudowy instalacji podziemnych w rynku w Końskich.

Burmistrz Krzysztof Obratański informuje, że znaleziono fragment bruku starego rynku, po którym spacerowali niegdyś konecczanie.

- Zobaczyć, dotknąć, czy przespacerować się po kamieniach, które były utwardzoną nawierzchnią starego, przedwojennego rynku to ciekawa rzecz - dodaje.

Cała powierzchnia starego rynku wyłożona była kamieniem polnym, czyli brukiem zwanym „kocie łby”. Taką samą nawierzchnią wyłożona była przylegająca do rynku ulica Piłsudskiego. Jak dodaje burmistrz, poziom starego rynku znajduje się aż metr pod ziemią.

- Kolejne warstwy tworzone przez pokolenia spowodowały taką zmianę w poziomie, dlatego między dzisiejszą nawierzchnią, w tym projektowaną powierzchnią placu Kościuszki, a nawierzchnią sprzed II wojny światowej jest prawie metr różnicy - dodaje.

Znaleziony fragment bruku został udokumentowany przez archeologa i opisany, a następnie zasypany. Nie będzie eksponowany w zaprojektowanym nowym rynku.

Nowy rynek zostanie pokryty w połowie płytami granitowymi. Zachowana zostanie jednak już istniejąca zieleń przy kościele.

Tagi do tego wpisu
Reklama