W Końskich powstanie osiedle za rządowe pieniądze

Data publikacji: 21.07.2021 11:48
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Jeszcze w tym roku ma powstać projekt budowy w Końskich osiemdziesięciu mieszkań. Inwestycja będzie dofinansowana z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Gmina Końskie ma być jedną z pierwszych, w których powstanie osiedle.

Burmistrz Krzysztof Obratański po spotkaniu z prezesem zarządu Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej SMS, czyli spółki założonej przez samorządy z terenu trzech województw śląskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego zapowiada, że gmina będzie jedną z pierwszych, w których powstaną mieszkania. Do końca roku powinien być gotowy projekt inwestycji, by w przyszłym rozpocząć prace budowlane.

Według przyjętej koncepcji będą to cztery budynki wielorodzinne, w sumie 80 mieszkań. Zgodnie z zasadami mieszkania są przeznaczone na wynajem, Jak dodaje, burmistrz preferowane będą wnioski od młodych małżeństw z dziećmi. Gmina w oparciu o ustawę oraz własny regulamin określi wysokość czynszu.

Jak dodaje burmistrz, osiedle ma powstać przy ulicy Armii Krajowej.

- Działka sąsiaduje z największym osiedlem Warszawska, które ma pełną infrastrukturę oraz przychodnię, przedszkole, boisko, szkołę, sklepy, place zabaw. Wszystko to może służyć obsłudze nowego osiedla.

Burmistrz dodaje, że według koncepcji gminy na osiedlu zaplanowano też wybudowanie piątego bloku, który byłby przeznaczony dla seniorów.

- W budynku znajdowałaby się winda, a na parterze zlokalizowalibyśmy gabinet pielęgniarski, lekarski, salę telewizyjną i konferencyjną, czyli miejsce wspólnego środowiskowego działania - informuje.

Jak dodaje możliwe, że piąty blok także powstanie w ramach SIM. Ta kwestia jest w fazie uzgadniania. Jeżeli nie uda się go zrealizować w ramach spółki rządowej, to gmina będzie szukała innych form sfinansowania przedsięwzięcia.

W naszym województwie do spółki przystąpiły także samorządy Jędrzejowa, Małogoszcza, Sędziszowa i Staszowa.

adv adv
Wiadomości
Reklama