W Końskich rozpoczęto obchody 40-lecia NSZZ Solidarność

Data publikacji: 01.07.2020 14:56
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
01.07.2020. Końskie. Wystawa „Tu rodziła się Solidarność”

01.07.2020. Końskie. Wystawa „Tu rodziła się Solidarność”
Fot. Magda Galas-Klusek / Radio Kielce

„Tu rodziła się Solidarność” - plenerowa wystawa opowiadająca o początkach związku rozpoczęła obchody 40-lecia powstania NSZZ Solidarność. Ekspozycja, przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej, została otwarta przed Urzędem Miasta w Końskich.

Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury IPN, informuje, że wystawa jest hołdem dla wielu osób, które miały odwagę przeciwstawić się komunizmowi. Będzie prezentowana w kilku miejscach pokazując lokalne wydarzenia, które złożyły się na sukces ogólnopolskiego ruchu.

- Bohaterem tej wystawy są wszyscy ludzie „Solidarności”, którzy wywalczyli Polsce wolność i pokój - mówi naczelnik.

Doktor Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki z kieleckiej delegatury IPN, który wybrał Końskie na miejsce jednej z trzech wystaw w województwie, podkreśla, że zanim powstała „Solidarność” funkcjonowały środowiska dziedziczące idee niepodległościowe.

- To środowiska, które w latach 70-tych starały się pielęgnować pamięć po polskim Państwie Podziemnym, po Armii Krajowej, poprzez upamiętnienia, spotkania rocznicowe. To one przygotowywały także grunt pod to, co się stało w 1980 roku - zaznacza.

Helena Obara, przewodnicząca koneckiej „Solidarności”, przypomniała, że w Końskich odbyły się jedne z pierwszych robotniczych strajków w Polsce. Miały miejsce w m.in. Kowencie i Koneckich Zakładach Odlewniczych.

Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski, dodał że „Solidarność” to wiele osób, których odwadze zawdzięczamy wolność.

- Ludzie zrzeszeni wokół Solidarności zapoczątkowali te zmiany, dzięki którym Polska dzisiaj jest demokratycznym krajem. Moje i następne pokolenia mogą dzięki temu cieszyć się wolnością - mówił wicewojewoda.

Wystawa zostanie zaprezentowana także w Starachowicach i Kielcach.

Reklama