W konspiracji miał pseudonim „Ziuk". Minister awansował go na majora

Data publikacji: 10.06.2020 12:45
Autor: Dionizy Krawczyński / Kategoria: Strefa munduru
Czerwiec 2014 r. Jerzy Łabętowicz wbija pamiątkowego gwoździa w sztandar Zespołu Szkół w Stadnickiej Woli w czasie uroczystości nadania imienia szkole

Czerwiec 2014 r. Jerzy Łabętowicz wbija pamiątkowego gwoździa w sztandar Zespołu Szkół w Stadnickiej Woli w czasie uroczystości nadania imienia szkole
Fot. Marian Wikiera

Jeden z ostatnich żyjących żołnierzy Armii Krajowej służących podczas okupacji niemieckiej w 3 pułku piechoty Legionów zostanie awansowany. Uroczystość odbędzie się w Stadnickiej Woli koło Końskich.

W dniu 23 czerwca 2020 r. o godzinie 10:00 w Szkole Podstawowej w Stadnickiej Woli, Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach  płk Jarosław Molisak  uroczyście wręczy akt mianowania panu kapitanowi Jerzemu Łabętowiczowi  na stopień majora. Rozkaz o awansie został podpisany przez Ministra Obrony Narodowej. 

Nieprzypadkowo uroczystość odbędzie się w szkole w Stadnickiej Woli, weteran był inicjatorem nadania jej imienia Armii Krajowej. 

Jerzy Łabętowicz urodził się 20 kwietnia 1927 roku w Końskich. Tu kończył szkołę i rozpoczął pracę. W październiku 1942 roku złożył przysięgę i pod pseudonimem „Ziuk" został żołnierzem Polskiego Państwa Podziemnego. Należał do drużyny Tadeusza Okoniewskiego pseudonim „Malinowski". Działał też w oddziale dywersyjnym Komendy Obwodu Końskie. 

Podczas akcji „Burza", latem 1944 r., był żołnierzem 272 pułku piechoty AK, który w połowie sierpnia 1944 r. został przeformowany w 3 pułk piechoty Legionów AK. Łabętowicz służył w 3. kompanii I batalionu. 

Reklama