W Koprzywnicy powstała galeria historyczna

Data publikacji: 09.05.2021 12:37
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Kultura
09.05.2021. Koprzywnica. Wystawa historyczna w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Koprzywnicy

09.05.2021. Koprzywnica. Wystawa historyczna w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Koprzywnicy
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W domu kultury w Koprzywnicy powstała galeria historyczna. Są tam militaria z czasów I i II wojny światowej oraz przedmioty codziennego użytku do 1945 roku. Eksponaty pochodzą przede wszystkim od członków Grupy Eksploracyjno-Historycznej „Wisła”, działającej przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury, od innych pasjonatów przeszłości oraz od mieszkańców.

W gablotach można zobaczyć m.in. łuski z I wojny światowej, klamry austro-węgierskie, a także przedmioty, które żołnierze wykonywali w okopach, czyli różnego rodzaju naczynia, pędzelki do golenia oraz dzwonki. Jest również kolekcja hełmów. Jeden z nich jest przestrzelony z dwóch stron. Można również zobaczyć dwa hełmy strażackie, lwowskie.

Stowarzyszenie Wspólne Dziedzictwo przekazało do domu kultury fragment skrzydła radzieckiego samolotu szturmowego Ił-2, który został zestrzelony w drugiej połowie 1944 r. w miejscowości Męczennice i spoczywał na dnie głębokiego wąwozu lessowego.

Wśród przedmiotów codziennego użytku uwagę zwraca cały zestaw zegarów, dawnych żelazek, lamp naftowych, medalików i obrączek. Są również przedwojenne czasopisma, takie jak „Tygodnik Ilustrowany” oraz „Kurier Codzienny”, w których znalazły się wzmianki o Sandomierzu i Koprzywnicy.

Krzysztof Pitra, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Koprzywnicy powiedział, że jest bardzo pozytywnie zaskoczony odzewem, z jakim spotkał się pomysł stworzenia galerii historycznej. Pasjonaci poszukiwań oraz mieszkańcy przekazali tak dużo różnych przedmiotów, że ze względu na ograniczoną powierzchnię galerii trudno będzie zmieścić tutaj wszystko. W najbliższym czasie każdy przedmiot z izby historycznej zostanie opisany, pojawią się daty na eksponatach. Galeria ma mieć szerszy wymiar, niż tylko dotyczący miasta i gminy Koprzywnica. Będą tam prezentowane również artefakty z sąsiednich miejscowości.

Miejsce na galerię historyczną powstało podczas remontu domu kultury. Na ten cel zagospodarowano przestrzeń po dawnej szatni.

Tagi do tego wpisu
Reklama