W Kunowie powstanie ŚDS. Minister Marlena Maląg przekazała rządowe wsparcie

Data publikacji: 14.06.2021 12:24
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
14.06.2021. Kunów. Przekazanie symbolicznego czeku na utworzenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Dołach Biskupich. Na zdjęciu (od lewej): senator Jarosław Rusiecki, Lech Łodej - burmistrz Kunowa, Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski, poseł Krzysztof Lipiec, poseł Agata Wojtyszek, poseł Andrzej Kryj, Marlena Maląg - minister rodziny i polityki społecznej

14.06.2021. Kunów. Przekazanie symbolicznego czeku na utworzenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Dołach Biskupich. Na zdjęciu (od lewej): senator Jarosław Rusiecki, Lech Łodej - burmistrz Kunowa, Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski, poseł Krzysztof Lipiec, poseł Agata Wojtyszek, poseł Andrzej Kryj, Marlena Maląg - minister rodziny i polityki społecznej
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Minister Marlena Maląg odwiedziła przed południem Doły Biskupie w gminie Kunów. W budynku po byłej szkole powstanie tam Środowiskowy Dom Samopomocy.

Gmina pozyskała prawie 1,8 mln zł rządowej dotacji na stworzenie takiej placówki. Powstanie ona jeszcze w tym roku. Skorzysta z niej 18 mieszkańców gminy. Dziś w tej sprawie została podpisana umowa między wojewodą świętokrzyskim, a gminą.

Symboliczny czek przekazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, która powiedziała, że dziś Środowiskowe Domy Samopomocy są niezbędne dla funkcjonowania i wsparcia rodzin zmagających się z niepełnosprawnością. W Polsce jest ich 840. Korzysta z nich około 34 tys. osób.

- W tym roku dofinansowujemy ŚDS-y w całym kraju. Zostało rozdysponowanych 45 mln zł, z czego 6,3 mln zł dostało województwo świętokrzyskie. To bardzo duże wsparcie. Dofinansowujemy powstanie trzech placówek - mówiła Marlena Maląg.

Minister wskazała także na ogromną rolę parlamentarzystów, którzy troszczą się o losy swoich małych ojczyzn i zabiegają o wsparcie choćby na utworzenie placówek dla osób niepełnosprawnych, potrzebujących pomocy. Dodała, że na ŚDS-y w regionie świętokrzyskim ministerstwo przeznaczyło w tym roku 6,3 mln zł.

Promowała także założenia Nowego Ładu, który ma pomóc wyjść z kryzysu po pandemii. To nie tylko gospodarka, ale też wsparcie rodzin, dlatego wszystkie rządowe programy zostaną podtrzymane.

14.06.2021. Kunów. Przekazanie symbolicznego czeku na utworzenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Dołach Biskupich. Na zdjęciu (od lewej): senator Jarosław Rusiecki, Lech Łodej - burmistrz Kunowa, poseł Agata Wojtyszek, Marlena Maląg - minister rodziny i polityki społecznejFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podkreślił, że miło mu być świadkiem przekazywania pieniędzy dla obywateli. Uważa, że resort kierowany przez minister Maląg diagnozuje problemy i wprowadza rozwiązania. Wojewoda mówił także, że województwo świętokrzyskie bardzo dobrze korzysta z rządowych programów.

ŚDS-y się rozwijają i w Świętokrzyskiem nie ma już białych plam. Nie ma w naszym regionie takich miejsc, w których jeszcze są duże oczekiwania i nie zostały zrealizowane. To nasz powód do chluby - mówił wojewoda świętokrzyski. Zaznaczał też, że polski rząd właściwie reaguje na potrzeby ludzi, którym należy pomagać. Są osoby niedołężne, chore i potrzebujące wsparcia, dlatego to dobry kierunek w czasie, gdy Europa się „przebudowuje”.

14.06.2021. Kunów. Podpisanie umowy na utworzenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Dołach Biskupich. Na zdjęciu (od lewej): poseł Andrzej Kryj, Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyskiFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Burmistrz Kunowa Lech Łodej dziękował rządowi za to, że gmina Kunów nie jest pomijana w przyznawaniu rządowych środków. To nie tylko ŚDS, ale też środki na remonty ważnych dróg dla lokalnej społeczności. Włodarz gminy podkreślił, że  podpisanie umowy to historyczny moment dla Dołów Biskupich.

- Za chwilę ogłaszamy przetarg na zrealizowanie ŚDS-u w Dołach Biskupich. Jesteśmy jako gmina bardzo wdzięczni za pomoc. Bez wsparcia rządowego tych pieniędzy by nie było - mówi burmistrz.

W Dołach Biskupich pojawili się także parlamentarzyści: posłowie Krzysztof Lipiec, Andrzej Kryj, Agata Wojtyszek oraz senator Jarosław Rusiecki.

14.06.2021. Kunów. Przekazanie symbolicznego czeku na utworzenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Dołach Biskupich. Na zdjęciu (od lewej): senator Jarosław Rusiecki, Lech Łodej - burmistrz Kunowa, poseł Agata Wojtyszek, Marlena Maląg - minister rodziny i polityki społecznej, poseł Krzysztof Lipiec, poseł Andrzej Kryj, Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyskiFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

adv adv
Wiadomości
Reklama