W leżakowni utworzono nowy zakład leczniczy

Data publikacji: 17.06.2021 15:40
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
17.06.2021. Czerwona Góra. Nowo otwarty Zakład Opiekuńczo-Leczniczy

17.06.2021. Czerwona Góra. Nowo otwarty Zakład Opiekuńczo-Leczniczy
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze otworzono zakład opiekuńczo-leczniczy. W placówce znajduje się 100 łóżek, z czego 66 przeznaczonych jest dla pacjentów wymagających wentylacji mechanicznej, a 44 dla chorych z innymi schorzeniami niż płucnymi.

Youssef Sleiman, dyrektor szpitala informuje, że dotychczas pacjenci wymagający wentylacji mechanicznej musieli być leczeni poza granicami naszego województwa, ponieważ w regionie do tej pory nie było takiego ośrodka. 

- W dobie pandemii znacznie zwiększyła się liczba osób, które ze względu na problemy z samodzielnym oddychaniem wymagają wentylacji mechanicznej. W zależności od tego, w jakim stanie jest pacjent, musi on być leczony albo w domu albo w zakładzie opiekuńczo-leczniczym. Stąd myślę, że łóżka w tym zakładzie bardzo szybko się wypełnią - dodał Youssef Sleiman 

Jak podkreślił Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego odpowiedzialny w regionie za ochronę zdrowia, budowa ośrodka jest odpowiedzią na coraz większe potrzeby mieszkańców naszego regionu. 

- Demografia niestety nie kłamie. Przybywa nam pacjentów coraz starszych, ale także osób z powikłaniami w postaci niewydolności oddechowej. Te miejsca będą w znakomity sposób wypełniały zapotrzebowanie na pomoc dla tego typu pacjentów w naszym województwie - dodał Marek Bogusławski.  

Pierwsi pacjenci do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze mają zostać przyjęci 1 lipca br.  

Inwestycja, która rozpoczęła się w 2018 r., ukończona została w ubiegłym roku, ale dotychczas przebywali tam pacjenci chorzy na COVID-19.  

Budowa ZOL-u kosztowała prawie 17 mln zł, a powstał on w miejscu dawnej tzw. leżakowni dla osób chorych na gruźlicę.  

adv adv
Wiadomości
Reklama