W Łopusznie znacznie drożej za śmieci

Data publikacji: 22.09.2020 17:16
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Mieszkańcy gminy Łopuszno zapłacą znacznie więcej za wywóz śmieci. Firma, która dotąd odbierała odpady rozwiązała umowę, ponieważ gmina zalegała z płatnościami za usługę. Urząd gminy musi więc podnieść stawkę, aby podpisać kontrakt z nowym wykonawcą.

Podczas dzisiejszej sesji, radni podjęli uchwałę ustalającą wysokość stawki za odbiór odpadów na 20 zł miesięcznie od osoby, zamiast dotychczasowych 8 zł. Radny Wiesław Mazur przyznał, że nikt mieszkańców nie przygotował na tak gwałtowne zmiany, dlatego decyzja spotyka się z ogromnym niezadowoleniem społecznym.

- Społeczeństwo jest oburzone. Ludzie wystawili śmieci przed domy, ale z dnia na dzień dowiedzieli się, że nikt ich nie zabierze. Teraz dowiadują się, że cena wzrasta o 120 proc. Trzeba było zrobić zebranie i wytłumaczyć - mówi radny.

Iwona Janik z Urzędu Gminy Łopuszno wyjaśnia, że mieszkańcy płacą tę samą stawkę od kilku lat, a należności dla firmy z roku na rok wzrastają.

- Za 2017 i 2018 rok płaciliśmy firmie 28 tys. zł miesięcznie. W 2019 roku już 70 tys. zł. Teraz trzeba zapłacić 148 tys. zł za miesiąc - mówi urzędniczka.

Spółka Tamax zerwała kontrakt z gminą w trybie natychmiastowym, bo gmina nie płaciła jej za usługi. Urząd tłumaczył, że to firma rozliczała się w nieprawidłowy sposób.

Urząd Gminy Łopuszno wciąż szuka nowego odbiorcy odpadów. 

Reklama