W Maleńcu dorośli wykuwali gwoździe, a dzieci wyrabiały proch z mąki

Data publikacji: 28.06.2020 18:29
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
28.06.2020. Maleniec. Zwiedzanie XIX-wiecznej fabryki żelaza

28.06.2020. Maleniec. Zwiedzanie XIX-wiecznej fabryki żelaza
Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

W Maleńcu zorganizowano fabularyzowane zwiedzanie XIX-wiecznej fabryki żelaza. Jak mówi Maciej Chłopek, dyrektor Zabytkowego Zakładu Hutniczego, organizatorzy nakreślili tło historyczne, pracownicy muzeum wcielili się w historyczne postaci, które wprowadzają zwiedzających w konkretną sytuację.

- Turyści pojawili się u nas w przededniu powstania styczniowego. Cały czas zakład pracuje, tym razem na potrzeby oddziałów powstańczych przygotowujących się do powstania. Zwiedzający aktywnie biorą udział w tych przygotowaniach, czyli obsługują maszyny, wykonują część uzbrojenia, amunicji - powiedział.

Grupa, która brała udział w zajęciach była pod wrażeniem największego w Polsce koła wodnego napędzającego maszynerię. Turyści byli zadowoleni, że samodzielnie mogą uczestniczyć w życiu zabytkowego zakładu.

- Wykułem gwoździe, to jest podstawa - mówi pan Stanisław. - To dobrze, że nie tylko dorośli mają tu co robić, ale, że jest też miejsce dla dzieci. Mogły wyrabiać proch. Bardzo polecam to miejsce - dodał pan Michał. - Mnie najbardziej podobało się to, jak tata odlał konika i kulę - zaznaczyła Zosia.

Zajęcia zorganizowano w dwóch kilkunastoosobowych grupach. Obowiązywała rezerwacja miejsc przez stronę maleniec.pl. W przyszłości planowane są kolejne zajęcia.

Tagi do tego wpisu
Reklama