W Michniowie odbyła się dziś Leśna Droga Krzyżowa

Data publikacji: 14.08.2020 13:30
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
14.08.2020. Michniów. Leśna Droga Krzyżowa

14.08.2020. Michniów. Leśna Droga Krzyżowa
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Podczas uroczystości upamiętniono ofiary pacyfikacji i bohaterów Bitwy Warszawskiej. W uroczystościach uczestniczyli m.in leśnicy.

Wartości jakimi się kierujemy są ściśle związane z wiarą - mówi zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu Piotr Kacprzak.

- Przysięga, którą składali pracownicy administracji leśnej zaczynała się od słów „Przysięgam Panu Bogu Wszechmogącemu”, a dopiero później następowała deklaracji obrony kraju. W przypadku osób innego wyznania przyrzeczenie nie obejmowało odniesienia do Boga.

Leśna Droga Krzyżowa została wytyczona na stulecie odzyskania niepodległości. Wiedzie po leśnictwie Michniów.

- Pacyfikacja rozpoczęła się od rodziny gajowego Władysława Wikły, a 77 lat temu zginęło tu również kilku innych leśników, dlatego postanowiliśmy ich upamiętnić - przypomniał nadleśniczy Nadleśnictwa Suchedniów Piotr Fitas.

Trasa wytyczona została jako metafora życia. Pierwsza stacja jest w miejscu, gdzie spoczywają doczesne szczątki pomordowanych mieszkańców, a kończy się przy dawnej gajówce Władysława Wikły. Kolejne stacje są wyrzeźbione w drewnie i wpisują się w charakter otoczenia. Trasa łączy walory przyrodnicze, historyczne i religijne.

O szczególnym charakterze tego miejsca przypomniał także marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski. Zaznaczył, że Leśna Droga Krzyżowa, która odbywa się w wigilię setnej rocznicy Cudu nad Wisłą pokazuje ofiarę Polaków, którzy walczyli o wolność.

Po nabożeństwie została odprawiona msza święta na miejscu spalonej gajówki, a później odbyło się spotkanie wspomnieniowe.

Podobne wiadomości
Reklama