W Miedzianej Górze mówią gwarą

Data publikacji: 28.09.2020 16:00
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Damian Sławski - wójt Miedzianej Góry

Damian Sławski - wójt Miedzianej Góry
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

„Pójdę do lasu, gdy zjem śniadanie” oraz „Wiosną na wsi niektórzy biednie żyli” - to niektóre zdania, które muszą napisać gwarą świętokrzyską mieszkańcy gminy Miedziana Góra, biorący udział w konkursie dawnej mowy.

Wójt Damian Sławski informuje, że zabawa zorganizowana jest pod nazwą „Czy znasz życie i mowę swych przodków - zapytaj babcię, zapytaj dziadka!".

- Już sama nazwa wiele mówi na temat konkursu. Chodzi o to, aby młodzi ludzie porozmawiali z rodziną na temat naszej gwary - mówi.

Wójt zaznacza jednak, że konkurs nie ma ograniczeń wiekowych, więc sprawdzić się w nim mogą także osoby starsze. Aby wziąć w nim udział wystarczy wejść na stronę Urzędu Gminy w Miedzianej Górze i pobrać kartę odpowiedzi, która składa się z 6 stron. Uczestnicy mają do wykonania 3 zadania. Pierwsze związane jest z przetłumaczeniem na język gwarowy 25 zdań. W drugim trzeba odpowiedzieć na 20 pytań, a w ostatnim należy stworzyć słownik gwarowy. Zabawa trwa do 9 października. Uczestnicy mogą przesłać odpowiedzi za pomocą poczty elektronicznej lub tradycyjnej lub mogą osobiście dostarczyć karty do urzędu.

Podobne wiadomości
Reklama