W Muzeum Narodowym w Kielcach znów zabrzmi muzyka

Data publikacji: 20.06.2020 09:26
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Kielce. Pałac Biskupów Krakowskich. Muzeum Narodowe

Kielce. Pałac Biskupów Krakowskich. Muzeum Narodowe
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich, oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach znów zabrzmi muzyka. Dziś o godzinie 17 rozpocznie się koncert psalmów w wykonaniu artystów ze Schola Cantorum Kielcensis.

Będzie można usłyszeć psalmy w opracowaniu gregoriańskim, czyli tym najstarszym, średniowiecznym, jak również w polifonii renesansowej, w opracowaniu rożnych kompozytorów. Jak wyjaśnia siostra Hanna Szmigielska, założycielka Schola Cantorum Kielcensis, chór pracuje nad programem związanym z psalmami już od dłuższego czasu. Zwraca uwagę na ich wyjątkowość.

- Psalmy jest to forma modlitwy, w której jest wszystko, cały człowiek: jego rozpacz, nadzieja, radość, zawody, bunt, wątpienie, niewiara, poszukiwanie. W psalmach można znaleźć wszystkie emocje - wyjaśnia.

Chórowi będą towarzyszyły też instrumenty: klawesyn, flety proste i bębenek.

- Chcemy przedstawić psalmy w taki sposób, w jaki grano je w rożnych, najstarszych tradycjach. Na przykład w Świątyni Jerozolimskiej wiemy, że Psalmy Dawidowe były śpiewane z akompaniamentem instrumentów, w tym perkusyjnych. Jak najbardziej chcemy uszanować tę tradycję - dodaje siostra Hanna Szmigielska.

Koncert rozpocznie się dziś o godzinie 17 w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich. To pierwszy koncert w Muzeum Narodowym po czasie zamknięcia, jednak z powodu pandemii COVID-19 nadal obowiązuje reżim sanitarny. Dlatego w wydarzeniu będzie mogło wziąć udział tylko 40 osób. Aby zasiąść na widowni trzeba mieć wejściówkę. Są jeszcze dostępne w muzealnym holu.
Dla tych, którzy do pałacu się nie dostaną - mamy dobrą wiadomość. W niedzielę ten sam repertuar zabrzmi w kieleckiej Bazylice Katedralnej. Początek o godzinie 19, wstęp wolny.

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Reklama