W najbliższy weekend otwarcie mauzoleum w Michniowie

Data publikacji: 04.05.2021 13:19
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
22.01.2021. Michniów. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskiej

22.01.2021. Michniów. Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskiej
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

8 i 9 maja, dla turystów zostanie otwarte Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Na razie, ze względu na bezpieczeństwo sanitarne, obiekt będą mogły zwiedzać tylko osoby indywidualne.

Jak informuje Tadeusz Sikora, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej, rozporządzenie Rady Ministrów związane z luzowaniem obostrzeń, pozwala na otwarcie muzeów.

- Najbliższy weekend to będą dwa pierwsze dni, kiedy mauzoleum będzie udostępnione dla turystów indywidualnych, więc serdecznie zapraszamy. Oczywiście zwiedzanie będzie się odbywało w rygorze sanitarnym. Jesteśmy przygotowani. Mam nadzieję, że frekwencja w te pierwsze dni dopisze - dodaje.

Mauzoleum mogą zwiedzać jedynie osoby indywidualne. Ze względu na bezpieczeństwo sanitarne wyłączone z użytkowania będą audioprzewodniki oraz ekrany dotykowe. Obiekt powstał według projektu pracowni Nizio Design International.

Unikatową bryłę budynku tworzy 11 segmentów: 5 zamkniętych i 6 otwartych, poprzecinanych pęknięciami. Kolejne segmenty ulegają stopniowej deformacji i rozpadowi. Pełna ekspresji architektura i celowa postępująca degradacja kolejnych elementów bryły to symbol eskalacji wojennych represji wobec mieszkańców wsi.

Materiałami, które dominują we wnętrzu i stają się nośnikiem treści są: beton, drewno oraz czarna stal walcowana na gorąco. Ich faktury, barwy oraz zapach oddziałują na zmysły zwiedzających. Na powierzchni betonu odwzorowano odcisk drewna. Część wewnętrznych betonowych ścian służy m.in. do wyświetlania projekcji multimedialnych. Ciekawym elementem wystawy są wielkoformatowe rzeźbiarskie obiekty o nieregularnych kształtach, do których wykończenia wykorzystano odzyskowe drewno ze starych chat i stodół. Na część obiektów zostały nałożone blachy z czarnej stali z nadrukami.

Michniów to miejscowość w Górach Świętokrzyskich, w której hitlerowski okupant w dniach 12-13 lipca 1943 roku zamordował 204 osoby. Był to odwet za pomoc mieszkańców wsi dla oddziałów partyzanckich oraz przynależność do Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Mauzoleum jest muzeum historyczno-martyrologicznym. Jego celem jest także zachowanie pamięci o 817 spacyfikowanych w czasie II wojny światowej wsiach polskich.  Całkowity koszt inwestycji wynosi prawie 41 mln zł. Mauzoleum będzie czynne od wtorku do niedzieli w godzinach 8.00 -16.00. Uroczyste otwarcie jest planowane na 12 i 13 lipca tego roku.

Reklama