W niedzielę finał konkursu „Jawor u źródeł kultury” z zespołem Golec uOrkiestra

Data publikacji: 19.06.2021 19:24
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
30.08.2020. Tokarnia. Gala finałowa konkursu „Jawor - u źródeł kultury”

30.08.2020. Tokarnia. Gala finałowa konkursu „Jawor - u źródeł kultury”
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

„Jawor u źródeł kultury” oraz „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów”. Już w niedzielę, w Parku Etnograficznym w Tokarni poznamy laureatów obu tych konkursów. Zwieńczeniem dnia wypełnionego spotkaniami z twórcami ludowymi będzie koncert zespołu Golec uOrkiestra.

Jarosław Karyś, zastępca dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej cieszy się, że skansen będzie mógł gościć dwie tak duże imprezy. 

- My ze swej strony zrobimy wszystko, żeby te dwa wydarzenia miały swoją rangę, by pokazały to, co najważniejsze, czyli kulturę ludową, obyczaje i przysmaki, na które chyba wszyscy czekają – zauważył. 

Tradycyjnie już w skansenie w Tokarni odbywa się finał konkursu „Jawor u źródeł kultury”. To wydarzenie od 2010 roku jest organizowane przez Radio Kielce. Jak wyjaśnia Magdalena Sitek z Radia Kielce, jest on skierowany do artystów i twórców ludowych, a ma na celu promocję kultury ludowej regionu oraz uhonorowanie twórców, artystów i wykonawców, którzy przyczyniają się do wzbogacania naszego dziedzictwa, budują tożsamość regionu i pielęgnują tradycje. 

- W tym roku artyści startowali w pięciu kategoriach: solista - śpiewak lub instrumentalista, zespoły folklorystyczne (w tym kapele dziecięce i młodzieżowe), kapela ludowa, rękodzieło i sztuka ludowa, animator kultury - wymienia. 

Laureatów konkursu „Jawor u źródeł kultury” poznamy o godzinie 16. O tej samej porze nastąpi również rozstrzygnięcie organizowanego po raz 20. konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów”. 

Jak mówi Agnieszka Pietrzak, zastępca dyrektora Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, w tym roku biorą w nim udział 44 produkty, w  czterech kategoriach: produkty pochodzenia zwierzęcego, pochodzenia roślinnego, napoje, w tym alkoholowe i bezalkoholowe oraz produkty mieszane (roślinne i zwierzęce).  

- Warto zwrócić uwagę, że aby dany produkt mógł wziąć udział w konkursie musi się charakteryzować co najmniej 25-letnią tradycją wytwarzania. To jest ważne, że ten projekt musi zostać udokumentowany: jego historia, tradycja, powiązanie z danym regionem – zaznacza. 

Konkurs „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów” organizuje Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach oraz Muzeum Wsi Kieleckiej. 

Zabawę, o godzinie 12, rozpocznie msza święta na placu przed kościołem z Rogowa. Potem będzie barwy korowód i występy artystyczne. Zgodnie z wieloletnią nie zabraknie poczęstunku pieczonym prosiakiem oraz żurkiem świętokrzyskim. 

Na terenie skansenu w Tokarni będą stoiska z świętokrzyskimi przysmakami i rękodziełem, a w plebanii z Goźlic odbędzie się wernisaż wystawy dr Lucyny Gozdek „Przenikanie przestrzeni”.  

Reklama