W niedzielę uwielbienie w centrum miasta. Będzie związane z rocznicą wizyty papieża

Data publikacji: 09.06.2021 15:30
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Uwielbienie na kieleckim Rynku. Biskup Jan Piotrowski

Uwielbienie na kieleckim Rynku. Biskup Jan Piotrowski
Kielce. 27.05.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

W najbliższą niedzielę katolicy spotkają się na „Uwielbieniu” w Kielcach, czyli modlitewnym spotkaniu, połączonym z adoracją Najświętszego Sakramentu. Przez lata gromadziło ono tłumy na kieleckim Rynku. W ubiegłym roku, ze względu na pandemię, spotkanie w okrojonej formie odbyło się w kościele św. Wojciecha. W tym roku zostanie zorganizowane o 19.00 na placu św. Jana Pawła II.

Poprzedzi je msza święta o godzinie 18.00 w kieleckiej katedrze pod przewodnictwem biskupa Jana Piotrowskiego. Następnie na placu przy katedrze rozpocznie się wspólny śpiew, świadectwa i rozmowy o wierze - zapowiada ksiądz Marcin Boryń, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

- Będziemy gościć m.in. Basię Turek, która opowie o historii swojego życia. To niepełnosprawna osoba, która bardzo żywiołowo opowiada o swoich doświadczeniach i wierze. Prowadzącymi będą Paulina Woroźbit i Michał Bukowski, związani z telewizyjnym programem katolickim dla młodzieży „Studio Raban”. Michał Bukowski jest również wokalistą zespołu Muode Koty.Po części koncertowo-ewangelizacyjnej będzie czas na modlitwę i medytację. Będzie uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem z katedry, wystawienie i błogosławieństwo.

Tegoroczne hasło spotkania brzmi: „Dekalog. IV przykazanie”. To nawiązanie do homilii Jana Pawła II, wygłoszonej 30 lat temu na lotnisku w Masłowie.

- Podczas uwielbienia będziemy chcieli zaznaczyć, że rodzina jest miejscem, w którym możemy poszukiwać obecności Chrystusa. On też miał swoją Rodzinę i w perspektywie tego wzoru będziemy starali się spojrzeć na nasze rodziny. Rodzina jest też podstawową komórką, w której rodzi się wiara - wymienia diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Uwielbienie w centrum miasta odbywa się po raz dziewiąty. Ksiądz Marcin Boryń dodaje, że od początku tym spotkaniom przyświecało pragnienie, aby wyjść z Chrystusem do ludzi.

- Żeby Chrystus w Eucharystii wyszedł poza mury kościoła, żeby ludzie, którzy przechadzają się przez miasto też mogli doświadczyć Jego obecności. To nawiązuje też do procesji w Boże Ciało, gdy Najświętszy Sakrament jest wynoszony na ulice, a katolicy mogą pokazać swoją wiarę. Chodzi też o pokazanie, że na swojej drodze życiowego pielgrzymowania nie jesteśmy sami, bo jest z nami Chrystus, który nam przewodniczy - dodaje.

W tym roku całość będzie także transmitowana na stronie internetowej i w mediach społecznościowych Uwielbienia. Uczestnicy spotkania będą informowani o obowiązku zachowywania bezpiecznych odległości lub założenia maseczki.

Organizatorami Uwielbienia są: Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Kieleckiej, Stowarzyszenie Dwa Przymierza i Województwo Świętokrzyskie.

Tagi do tego wpisu
Reklama