W niedzielę w Tokarni finał konkursu „Jawor u źródeł kultury”

Data publikacji: 14.06.2021 11:01
Autor: Magdalena Sitek / Kategoria: Wiadomości z regionu
30.08.2020. Tokarnia. Gala finałowa konkursu „Jawor - u źródeł kultury”

30.08.2020. Tokarnia. Gala finałowa konkursu „Jawor - u źródeł kultury”
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Polskie Radio Kielce i Muzeum Wsi Kieleckiej zapraszają na koncert galowy konkursu „Jawor u źródeł kultury”. Spotkajmy się w niedzielę (20 czerwca) w południe w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni.

To będzie wyjątkowy koncert. Na scenie zaprezentują się laureaci tegorocznego konkursu z województw świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego, a także artyści reprezentujący inne regiony Polski. Będą z nami przedstawiciele województw małopolskiego, lubelskiego, podkarpackiego i śląskiego.

Zagrają m.in. Kapela „Cmolaskie chłopaki”, Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Kłobucka”, Kapela „POTOCK” oraz Kapela z Wojciechowa. Gwiazdą koncertu będzie natomiast zespół Golec uOrkiestra, który zagra swoje największe przeboje.

Zgodnie z wieloletnią tradycją będziemy częstować pieczonym prosiakiem oraz żurkiem świętokrzyskim. Nie zabraknie jadła i napojów, ale przede wszystkim dobrej ludowej muzyki i świetnej atmosfery. Finałowi konkursu „Jawor u źródeł kultury” towarzyszyć będzie XX Regionalny Konkurs Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów. Publiczność będzie mogła także obejrzeć wystawę dr Lucyny Gozdek „Przenikanie przestrzeni”.

Koncert galowy rozpocznie msza święta o godzinie 12 na placu przed kościołem z Rogowa. Następnie barwnym korowodem, poprowadzonym przez Zespół Ludowy „Skorkowianki”, publiczność przejdzie przed scenę gdzie o godz. 13 rozpoczną się występy artystów.

Zaproszenia na koncert galowy „Jawor u źródeł kultury” można otrzymać słuchając Radia Kielce. Bilety na wydarzenia są dostępne w Muzeum Wsi Kieleckiej oraz w skansenie (w dniu koncertu).

„Jawor u źródeł kultury” to konkurs skierowany do artystów i twórców ludowych z województwa świętokrzyskiego. Jego celem jest promocja kultury ludowej regionu oraz uhonorowanie twórców, artystów i wykonawców, którzy przyczyniają się do wzbogacania naszego dziedzictwa, budują tożsamość regionu i pielęgnują tradycje.

Konkurs realizowany jest przez Polskie Radio Kielce od 2010 roku. W tym czasie zdobył duże uznanie zarówno ze strony artystów jak i słuchaczy Radia Kielce. Koncerty galowe organizowane w skansenie w Tokarni gromadzą każdego roku po kilka tysięcy publiczności.

Jurorzy oceniający kandydatów zgłaszanych do konkursu to profesjonaliści w swoich dziedzinach. Wśród jurorów zasiadają zarówno znawcy muzyki ludowej (dr Aneta Oborny, dr Jerzy Szczyrba, red. Leszek Ślusarski) jak i sztuki ludowej (Janina Skotnicka). Od lat doceniani są także animatorzy kultury bez których twórcy nie mieli by tak dużych możliwości zaprezentowania swoich osiągnięć.

W tym roku artyści startowali w pięciu kategoriach: solista - śpiewak lub instrumentalista, zespoły folklorystyczne (w tym kapele dziecięce i młodzieżowe), kapela ludowa, rękodzieło i sztuka ludowa, animator kultury.

KONCERT GALOWY KONKURSU „JAWOR U ŹRÓDEŁ KULTURY” – Niedziela (20 czerwca), godz. 12 - Park Etnograficzny w Tokarni. Bądźcie z nami!

Ze względu na panującą pandemię prosimy o stosowanie się do zasad bezpieczeństwa.

JAWOR - U ŹRÓDEŁ KULTURY 2020

JAWOR - U ŹRÓDEŁ KULTURY 2019

JAWOR - U ŹRÓDEŁ KULTURY 2018

JAWOR - U ŹRÓDEŁ KULTURY 2017

 JAWOR - U ŹRÓDEŁ KULTURY 2016 I POPRZEDNIE EDYCJE KONKURSU 

Reklama