W nietypowy sposób przypomną postać bł. Wincentego Kadłubka

Data publikacji: 04.10.2020 08:50
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Sandomierz. Zamek Królewski

Sandomierz. Zamek Królewski
Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W Sandomierzu i Andruszkowicach przypomniana zostanie postać bł. Wincentego Kadłubka, patrona miasta i diecezji sandomierskiej.

Fundacja Świętokrzyski Ogród Inspiracji organizuje dzisiaj II Bieg Jarski o sandały bł. Wincentego Kadłubka połączony z piknikiem wegetariańskim. Zaproszeni regionaliści opowiedzą o tej postaci, uważanej za ojca kultury polskiej.

Wincenty Kadłubek jest autorem „Kroniki dziejów Polski”, zaliczany jest do grona najważniejszych postaci literatury i historiografii. Jak powiedziała Anna Przybysz, pomysłodawczyni i główna organizatorka Biegu Jarskiego, podczas imprezy przypomniane zostaną także inne zainteresowania Mistrza Wincentego, który m.in. zgłębiał tajniki ziołolecznictwa podróżując w XIII wieku po Włoszech. Był prekursorem podawania na polskie stoły jarzyn, ziół i przypraw. Bycie zdrowym to dla niego podstawowa cnota w służeniu ojczyźnie - dodała Anna Przybysz. Jest ona wykonawczynią ceramicznych rzeźb przedstawiających sandały średniowieczne, które zostaną wręczone zwycięzcom biegu w kategorii kobiet i mężczyzn.

Po dekoracji biegaczy rozpocznie się piknik, podczas którego można będzie degustować wegetariańskie potrawy przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Samborzec. Będą m.in. burgery, soki owocowo-warzywne oraz coś na deser bez cukru.

Trasa biegu liczy 5 km. Start o 12.23 z dziedzińca Zamku Królewskiego w Sandomierzu. Godzina startu odnosi się do roku śmierci bł. Wincentego Kadłubka. Meta znajdować się będzie na podwórku siedziby Fundacji Świętokrzyski Ogród Inspiracji. Wydarzenie zakończy polowa msza święta o godzinie 14.00 przy zabytkowej figurze bł. Wincentego Kadłubka w Andruszkowicach.
Szczegóły informacji są na stronie www.ogrod-inspiracji.pl.

Na Bieg Jarski można zgłosić się tuż przed startem. Biuro imprezy działa od godziny 10.

Trasa „II Jarskiego Biegu na Zdrowie... o sandały bł. Wincenta Kadłubka”Fot. Fundacja Świętokrzyski Ogród Inspiracji

Reklama