W ogrodzie Radia Kielce zakwitł kasztanowiec. Dlaczego?

Data publikacji: 16.09.2020 13:06
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
16.09.2020. Kielce. Kwitnące kasztanowce

16.09.2020. Kielce. Kwitnące kasztanowce
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Choć to nie czas na matury, to w ogrodzie Radia Kielce ponownie zakwitł kasztanowiec. Prof. Jan Łuszczyński z UJK wyjaśnia, że jest to anomalia spowodowana suszą hydrologiczną. - To naturalny odruch rośliny na zjawiska atmosferyczne. Pogoda ewidentnie zaburzyła naturalny rytm kasztanowca - dodaje profesor.

- Mamy głęboką suszę. To powoduje, że kasztanowce wpadają w okres jakby „snu fizjologicznego”, spowodowanego brakiem wody, a gdy przyjdzie okres opadów, pobudzają się do życia, jakby nastąpiła wiosna - wyjaśnia.

Profesor dodaje, że w podobny sposób reagują także inne rośliny, które z powodu suszy najpierw gubią liście, a potem starają się je odbudować i kwitną ponownie. Podobnie reagują np. poziomki i truskawki. Ten drugi okres rozwoju nie jest tak efektowny, jak wiosenny - dodaje profesor Jan Łuszczyński.

- To dlatego, że jest inna długość dnia, inne temperatury. W związku z tym, ten okres wegetacji zostaje szybko wyhamowany przez przymrozki. Proszę zwrócić uwagę, że te kwiaty, które teraz pojawiają się na kasztanowcach, nie są tak okazałe, jak w maju - zauważa profesor.

Ponowne kwitnienie kasztanowca obserwowaliśmy także w kilku minionych latach. Profesor Jan Łuszczyński przyznaje, że można już mówić o pewnych przemianach klimatycznych. Zaznacza przy tym, że ponowne kwitnienie jest dla rośliny dużym wysiłkiem.

- Te tkanki, które zostaną pobudzone do aktywności w drugim okresie sezonu, już nie wykształcają się w sposób typowy i są bardziej narażone na przemrażanie. To nie jest korzystne dla rośliny - dodaje.

Anomalię w kwitnieniu można próbować zniwelować wprowadzając stałe podlewanie rośliny, by utrzymać obieg wody, jakiego potrzebuje.

Kasztanowca osłabia także szkodnik  o nazwie Szrotówek Kasztanowcowiaczek, który uszkadza aparat asymilacyjny rośliny. Jednak profesor podkreśla, że powtarzające się podwójne kwitnienie jest skutkiem niedoborów wody w czasie, gdy roślina szczególnie jej potrzebuje.

Tagi do tego wpisu
Reklama