W oknach zobaczysz dziadka do orzechów i szopki, a na dziedzińcu św. Mikołaja

Data publikacji: 14.12.2020 14:58 / Data aktualizacji: 14.12.2020 18:22
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
14.12.2020 Kielce. Muzeum Zabawek i Zabawy. Akcja „Zajrzyj w święta”, Choinka na dziedzińcu

14.12.2020 Kielce. Muzeum Zabawek i Zabawy. Akcja „Zajrzyj w święta”, Choinka na dziedzińcu
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

41 dziadków do orzechów oraz ponad 20 szopek z różnych stron świata znalazło się na nowej wystawie w oknach Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Kolejne atrakcje, w tym choinka i sanie Mikołaja, czekają na dziedzińcu. Instytucja zainaugurowała akcję „Zajrzyj w święta”.

Na dziedzińcu muzealnym rozbłysła choinka. Drzewko jest przystrojone w nietypowe ozdoby, przygotowane we współpracy z Instytutem Dizajnu. Są to porcelanowe zestawy, talerze i filiżanki, z nadrukami nawiązującymi do muzealnych zbiorów.

Przemysław Krystian z Muzeum Zabawek i Zabawy zdradza, że atrakcji jest o wiele więcej.

- W oknach udostępniamy dwie wystawy: dziadków do orzechów oraz szopek bożonarodzeniowych. Mamy nadzieję, że każdy z naszych gości poczuje magię tych świąt - mówi.

Na wystawie znalazła się tylko część szopek z kolekcji Muzeum Zabawek i Zabawy. Pochodzą z różnych zakątków świata, wśród nich można znaleźć tak oryginalne, jak ta wydrążona w pniu drzewa, czy stworzona z małych maskotek – niedźwiadków.

Na wystawie znajduje się tylko wąska reprezentacja kolekcji dziadków do orzechów. Cała muzealna kolekcja liczy ponad 360 egzemplarzy.

- Szopki i dziadki do orzechów to wystawy, które najczęściej podróżowały po Polsce, są najczęściej wypożyczane od nas do innych instytucji – dodaje Przemysław Krystian.

Muzeum zachęca do udziału w konkursie „Życzenia pod choinkę”.

- Jest to sztafeta dobrych życzeń, którą już kilka kieleckich instytucji zapoczątkowało, a my chcemy ją kontynuować. Udostępniamy specjalne tabliczki, na których markerami można napisać swoje życzenia, sfotografować się z nimi przed naszą choinką i wziąć udział w konkursie. Pięć najszybszych życzeń i trzy najbardziej kreatywne nagrodzimy – zapowiada Przemysław Krystian.

Obok choinki stoją wielkie sanie świętego Mikołaja, w których także można sobie zrobić zdjęcie. Na pamiątkę odwiedzin, każdy będzie mógł zabrać szopkę do własnoręcznego wykonania, zaprojektowaną przez Pana Zaradnego z Muzeum Zabawek i Zabawy.

Chętni będą mogli wziąć udział w konkursie i quizie z nagrodami. Trzeba się będzie wykazać znajomością tradycji bożonarodzeniowych. Ta zabawa rozpocznie się w piątek.

Atrakcje będą dostępne od 14 grudnia 2020 roku do 17 stycznia 2021 roku. Dziedziniec będzie otwarty codziennie, od godz.8.00 do 20.00, także w Święta Bożego Narodzenia.

Obowiązuje reżim sanitarny.

Reklama