W Osieku znów będzie posterunek. Umowa została podpisana

Data publikacji: 01.07.2020 12:22
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
01.07.2020. Kielce. Podpisanie umowy na modernizację posterunku policji w Osieku. Na zdjęciu (od lewej): Grzegorz Leszczyński - właściciel firmy A-Z Elektryka, nadinsp. Paweł Dzierżak - komendant wojewódzki policji w Kielcach i Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski

01.07.2020. Kielce. Podpisanie umowy na modernizację posterunku policji w Osieku. Na zdjęciu (od lewej): Grzegorz Leszczyński - właściciel firmy A-Z Elektryka, nadinsp. Paweł Dzierżak - komendant wojewódzki policji w Kielcach i Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski
Fot. Monika Miller / Radio Kielce

Mieszkańcy Osieka znów będą mieli posterunek policji. Placówka zostanie przywrócona po 8 latach. Została zlikwidowana w 2012 roku, w czasie rządów PO-PSL. Dziś została podpisana umowa na modernizację siedziby dla jednostki.

Nadinspektor Paweł Dzierżak, komendant wojewódzki policji w Kielcach informuje, że przywrócenie posterunku to inicjatywa lokalnej społeczności.

- Przeprowadziliśmy analizy poziomu bezpieczeństwa w gminie i z naszej strony zyskało to akceptację - mówi.

Pracę znajdzie tam 5 policjantów. Rafał Łysiak, burmistrz Osieka zauważa, że w gminie jest 8 tys. mieszkańców i 17 sołectw. Jest tam także skrzyżowanie ruchliwej drogi krajowej 79 z drogą wojewódzką 765.

- Co prawda w gminie jest bezpiecznie, jednak nie ukrywam, że reaktywacja posterunku jest bardzo ważna, zarówno w opinii mieszkańców, jak i mojej. Posterunek funkcjonował wcześniej kilkadziesiąt lat i został zlikwidowany w 2012 roku - mówi.

Mieszkańcy w celu skontaktowania się z funkcjonariuszami musieli dojeżdżać do oddalonego o 20 km Staszowa lub Połańca. Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz zauważył, że od 5 lat rząd odtwarza infrastrukturę, która została zlikwidowana w czasie poprzednich rządów.

- Nie tylko robimy remonty, ale także planujemy otwieranie nowych posterunków. To jest kluczem do tworzenia państwa opiekuńczego - dodał wojewoda.

Siedziba policji w Osieku będzie mieściła się przy miejscowym rynku. To niewielki, wolnostojący budynek. Łączny koszt inwestycji to ponad 1 mln zł. Gmina Osiek przeznaczy na ten cel 250 tys. zł. Pozostałe pieniądze będą pochodziły z MSWiA.

Za modernizację odpowiedzialna będzie firma A-Z Elektryka. Właściciel firmy Grzegorz Leszczyński informuje, że zaplanowano generalny remont posterunku i garażu. Ponadto zostaną wymienione wszystkie instalacje wraz z przyłączami. Przekazanie placu budowy odbędzie się w przyszłym tygodniu. Całość ma być gotowa w 2021 roku.

Przypomnijmy, przywracanie posterunków policji to jedno z priorytetowych działań rządu Prawa i Sprawiedliwości. W województwie świętokrzyskim do tej pory odtworzono między innymi komisariat w Mircu i Bielinach. Trwają prace w Chmielniku i Chęcinach.

Reklama