W Ostrowcu Świętokrzyskim powstała strefa jeża. Co to takiego?

Data publikacji: 02.08.2021 10:50
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
02.08.2021. Ostrowiec Świętokrzyski. Strefa Jeża

02.08.2021. Ostrowiec Świętokrzyski. Strefa Jeża
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

W starej części ostrowieckiego parku miejskiego zarośla nie są koszone od tygodni. Na pierwszy rzut oka ten teren wygląda na zaniedbany. Jak się okazuje, to efekt zamierzony, ponieważ w tym roku powstała tam strefa jeża.

Przy obwałowaniach rzeki Kamiennej od ulicy Mickiewicza, aż po Aleję 3 Maja rozciąga się szeroki na 20 metrów pas. Jak informuje Dagmara Kacuga z referatu zieleni miejskiej w ostrowieckim magistracie, ten teren nie jest koszony w czasie wegetacyjnym.

- To spowodowało, że powstała nam piękna łąka kwietna, która oprócz walorów estetycznych i ekologicznych, bo rozwija się tam wszelka bioróżnorodność, spełnia także funkcję schronienia bytowania i żerowania dla jeży - informuje urzędniczka.

Strefa została utworzona w tym roku, ale nie zawiera jeszcze wszystkich elementów, które mogłyby wskazywać na to, że jest to celowe działanie. W związku z tym ostrowczanie dzwonią do urzędu miasta i dopytują, dlaczego trawa nie jest skoszona. Wtedy dowiadują się, że chodzi o jeże. Część mieszkańców zauważa, że tych pożytecznych zwierząt jest więcej.

Strefa jeża będzie w pełni gotowa do przyszłego sezonu.

- Planujemy tam postawić budki dla jeży. One zostaną dodatkowo zabezpieczone, żeby jeszcze wzmocnić możliwość schronienia się przed drapieżnikami. Dodatkowo strefa zostanie oznakowana, aby mieszkańcy wiedzieli, że tam istnieje - mówi Dagmara Kacuga.

Strefa ma być formą ochrony jeży w mieście, które o tej porze niestety często tragicznie kończą pod kołami samochodów. Przypomnijmy, gatunek w naszym kraju jest pod ochroną. Jeż jest też bardzo pożyteczny, zjada między innymi niepożądane owady i larwy.

02.08.2021. Ostrowiec Świętokrzyski. Strefa JeżaFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Reklama