W Ostrowcu Świętokrzyskim upamiętniono ustawę sprzed 230 lat

Data publikacji: 03.05.2021 18:22
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
03.05.2021. Ostrowiec Świętokrzyski. Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Na zdjęciu Andrzej Kryj - poseł PiS

03.05.2021. Ostrowiec Świętokrzyski. Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Na zdjęciu Andrzej Kryj - poseł PiS
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Konstytucja 3 Maja była dokumentem, który dawał nadzieję na silne i niezależne państwo Polskie. Wagę uchwalenia tego aktu prawnego w 230. rocznicę podkreślano także w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie odbywały się dziś uroczystości.

Z powodu pandemii były skromne, najpierw o 10.30 parlamentarzyści, władze miasta i powiatu, a także ostrowczanie modlili się w intencji Ojczyzny w kolegiacie św. Michała. Po Eucharystii przemaszerowano przed Maszt Niepodległości do pobliskiego Parku Miejskiego im. Józefa Piłsudskiego.

Andrzej Kryj poseł Prawa i Sprawiedliwości, z wykształcenia historyk, podkreślał, że Konstytucja 3 Maja była aktem prawnym, który dawał Polsce nadzieję na stanie się krajem nowoczesnym, silnym, niezależnym i suwerennym.

- Konstytucja była nie na rękę sąsiadom, szczególnie Prusom i Rosji - mówił parlamentarzysta.

- Okoliczności, które doprowadziły do uchwalenia konstytucji, były później oceniane krytycznie przez jej przeciwników. Faktem jest, że wszystkie sejmiki wojewódzkie wypowiedziały się za nią, żaden nie zakwestionował założeń konstytucji - przypomina parlamentarzysta i dodaje, że ustawy nie zaakceptowali targowiczanie.

Kiedy uchwalono konstytucję na dworze króla pruskiego wybuchła panika, ponieważ wiedziano, że wzmocni ona Polskę.

Z kolei Jarosław Rusiecki, senator Prawa i Sprawiedliwości przypomniał, że uchwalenie Konstytucji 3 Maja to bardzo znaczące wydarzenie w historii Polski. Przytoczył słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który powiedział, że wartości i idee zapisane w tym dokumencie są zapisane w DNA każdego Polaka.

- Myślę, że to jest ten czas, aby podejmować refleksję nad tym, jak czynić swoje życie, pracę i obowiązki coraz bliższe sprawom Polski, Ojczyzny - mówił senator.

Piotr Dasios, zastępca prezydenta Ostrowca podkreślił, że 3 maja to dzień, w którym upamiętniamy pierwszą w Europie, a drugą na świecie Konstytucję.

- W tamtych czasach pokazała ona, że Polska może być zupełnie innym krajem - powiedział Piotr Dasios.

Z powodu obostrzeń sanitarnych delegacje składające kwiaty zostały przypisane do konkretnych godzin tak, aby zachować dystans społeczny wśród uczestników uroczystości.

Reklama