W Pałacu Biskupów Krakowskich zabrzmiały średniowieczne pieśni

Data publikacji: 11.09.2021 14:07
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
10.09.2021. Kielce. II Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej im. Wincentego z Kielc

10.09.2021. Kielce. II Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej im. Wincentego z Kielc
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

„Balet Pań Niewdzięcznych” i comedia dell'arte „Nieśmiertelny Arlekin” rozpoczęły Mid Europe Early Music Festival - II Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej im. Wincentego z Kielc.

Wieczór otworzyła „Gaude Mater Polonia” - średniowieczna pieśń napisana przez Wincentego z Kielc. Wykonała ją Schola Cantorum Kielcensis pod dyrekcją siostry Hanny Szmigielskiej, pomysłodawcy i koordynatora festiwalu.

Wydarzenie odbyło się w Sieni Górnej Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach - w miejscu, które pierwotnie było miejscem spotkań i uroczystości. Wnętrza tego pochodzącego z połowy XVII wieku obiektu stały się scenerią do opery barokowej.

Wystąpił The Harting Ensemble - balet barokowy z Pragi, związany z tamtejszą Akademią Sztuk Scenicznych. W pierwszej części zaprezentował operę Monteverdiego, zatytułowaną „Il ballo delle ingrate”, czyli „Balet Pań Niewdzięcznych.

- To rzadko prezentowane dzieło - mówi siostra Hanna. - Monteverdi jest uważany za twórcę pierwszej opery. Był to napisany w 1600 roku „Orfeusz”, ale także stworzył kilka innych dzieł, które pozwalają wyobrazić sobie, jak wykonywano taką lirykę sceniczną w XVII wieku - tłumaczy.

„Balet Pań Niewdzięcznych” powstał 1608 roku - wyjaśnia Helena Kazarova, choreograf The Harting Ensemble.

- Specjalizujemy się w dawnych tańcach od XVI do początków XIX wieku. Pokazujemy balet poważnych i niepoważny. W tym moralitecie muzyka jest uduchowiona, ale słowa dotyczą życia. Ten utwór został napisany na ślub jednego z rodów Gonzagów, z przesłaniem dla panny młodej, że powinna słuchać męża - śmieje się.

Publiczność mogła też zobaczyć „Nieśmiertelnego Arlekina”.

- To suita tańców barokowych, różnych kompozytorów, które są tańczone w stroju Arlekina - mówi siora Hanna. - Zabawna opowieść o Arlekinie i jego próbach zalotów do kobiet.

Dziś „Nieśmiertelny Arlekin”, w ramach festiwalu, został pokazany tężni, w Busku-Zdroju. Wystąpiły też młode talenty, czyli uczniowie i studenci szkół muzycznych.

Dziś także, ale o godzinie 19.00, organizatorzy II Świętokrzyskich Dni Muzyki Dawnej zapraszają na koncert do kościoła pw. Trójcy Świętej w Kielcach.

- We wnętrzach tej świątyni muzyka zabrzmi wyjątkowo pięknie - mówi siostra Hanna. - Wystąpi Aline Zylberajch-Gester - wybitna francuska klawesynistka, która zagra na klawesynie i na pianoforte, czyli na XIX-wiecznym prototypie fortepianu. Wykona głównie muzykę francuską - Lamberta i Couperina. Z Aline wystąpi Piotr Olech - znakomity polski kontratenor, który zaśpiewa wczesno klasyczne arie Haydna z akompaniamentem pianoforte - wymienia.

Wstęp na koncert jest bezpłatny.

adv adv
Wiadomości
Reklama