W Pawłowie promują służbę wojskową

Data publikacji: 04.09.2021 19:07
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Strefa munduru
04.09.2021.  Pawłów. Piknik wojskowy pod hasłem „Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej”

04.09.2021. Pawłów. Piknik wojskowy pod hasłem „Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej”
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

W asyście orkiestry wojskowej rozpoczął się w Pawłowie piknik pod hasłem „Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej”. Celem spotkania jest promocja służby wojskowej i zachęta dla młodych ludzi, aby wstępowali w szeregi armii.

Plac za Urzędem Gminy zamienił się w bazę wojskową, pokazywano uzbrojenie z ośmiu jednostek różnych rodzajów wojska - podkreślał szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego pułkownik Jarosław Molisak. 

- Jest czołg Leopard 2 PL, kołowy transporter opancerzony rosomak, wozy aerohummery, armata przeciwlotnicza oraz quady i motocykle. Można poznać też zaplecze wojskowe - częstujemy grochówką, jest też wojskowe kino plenerowe - mówił. 

Wiele elementów wyposażenia sprawdza się w realnych warunkach bojowych na misjach. Duże zaskoczenie u przeciwnika wywołał np. rosomak, czyli wóz opancerzony. Z kolei wozy aero, które są zrzucane na spadochronach z samolotu, natychmiast po lądowaniu są w pełnej gotowości bojowej i wykonują swoje zadania. 

Podczas pikniku ustawiono wojskowe stoiska informacyjne. 

- Podstawowym celem pikniku jest zachęcanie młodych ludzi do podjęcia służby wojskowej, pokazujemy więc nasze uzbrojenie, podczas rozmów z żołnierzami jest możliwość poznania szczegółów służby. Nasza armia ma podnieść stan liczebny, dlatego oferujemy służbę przygotowawczą, która trwa 28 dni. Za ten czas łączna kwota uposażenia przekracza 4 tys. zł. To kolejny argument za podjęciem służby wojskowej. Dodatkowo nie możemy zapominać, że służba w wojsku umożliwia robienie kariery i awans zawodowy - powiedział. 

Piknik wojskowy to wydarzenie, jakiego w gminie Pawłów jeszcze nie było - mówił wójt Marek Wojtas. 

- Cieszę się, że piknik odbywa się na terenie naszej gminy, że możemy gościć wojsko, podobne spotkania są bardzo potrzebne mieszkańcom gminy - dodał. 

Cel spotkania - rekrutację do wojska przypominał senator Jarosław Rusiecki. 

- Żołnierze wywodzą się ze środowisk i miejskich, i wiejskich, warto w tych miejscach przybliżać wartości służby wojskowej. W ten sposób młodzi ludzie mogą zdecydować się na wstąpienie do armii - zaznaczył. 

Z kolei poseł Agata Wojtyszek podkreślała, że być żołnierzem to honor. 

- Dziś żołnierze są spadkobiercami dziedzictwa swoich przodków, którzy walczyli o naszą niepodległość. Ich zadania są teraz inne niż te w czasie wojny, wojsko zapewnia nam bezpieczeństwo, o czym możemy się przekonać podczas klęsk żywiołowych czy epidemii koronawirusa. Cieszę się, że minister Mariusz Błaszczak przychylił się do mojej prośby i wyraził zgodę na organizację pikniku właśnie w Pawłowie, gdzie jest bardzo przyjazna atmosfera i można liczyć na gościnne przyjęcie - stwierdziła. 

Wojsko jest gwarantem naszego bezpieczeństwa - podkreślał marszałek województwa Andrzej Bętkowski. 

- Dzisiejsze spotkanie jest okazją, aby zachęcić do wstąpienia do armii, nie tylko mężczyzn, ale także kobiety - mówił. 

Wśród uczestników byli także uczniowie klasy mundurowej Zespołu Doskonalenia Zawodowego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Uczennice zapewniały, że mundur obecnie, to nie jest atrybut wyłącznie mężczyzny, równie chętnie zakładają go dziewczęta. Daje poczucie mocy i spełnienia zawodowego. 

Podczas pikniku ustawiono także punkt szczepień przeciw COVID-19, krwiobus oraz punkt spisu powszechnego.

Podobne wiadomości
Reklama