W pierwszym kwartale 5 tysięcy kandydatów do wojska

Data publikacji: 19.04.2021 11:03
Kategoria: Strefa munduru /Źródło: PAP
28.03.2021 Kielce. Przysięga żołnierzy WOT

28.03.2021 Kielce. Przysięga żołnierzy WOT
Fot. ppor. OT Daniel Woś / 10. ŚBOT

Pięć tysięcy kandydatów na żołnierzy stawiło się od stycznia do marca br. w wojskowych centrach rekrutacyjnych, blisko 3,6 tys. otrzymało kartę powołania - poinformowało w poniedziałek Biuro ds. programu Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej.

W pierwszym kwartale tego roku odnotowano ponad 6,5 tys. nowych kont na portalu rekrutacyjnym Wojska Polskiego, co oznacza tygodniowy przyrost o około 500 nowych zgłoszeń; 85 proc. rejestrujących się zostało zweryfikowanych pozytywnie, a 75 proc. ostatecznie stawiło się do Wojskowych Centrów Rekrutacyjnych. Od stycznia do marca 2021 do WCR-ów w całej Polsce stawiło się 5 tys. kandydatów, a kartę powołania otrzymało blisko 3,6 tys. ochotników.

Rekrutacja przebiega różnie w zależności od regionu. Najefektywniej pod tym względem działały wojewódzkie sztaby wojskowe w Olsztynie, Warszawie, Lublinie, Szczecinie i Bydgoszczy - podsumowało Biuro ds. programu Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej.

W I kwartale odbyło się siedem turnusów szkoleń w ramach służby przygotowawczej na potrzeby korpusu szeregowych. Powołano na nie blisko 4 tys. ochotników. W całym roku 2021 MON planuje przeszkolić blisko 20,5 tys. kandydatów do tego korpusu.

Biuro przypomniało także, że uproszczeniu aplikacji osobom zainteresowanym służbą służą powołane w ubiegłym roku wojskowe centra rekrutacji (WCR), gdzie kandydat w ciągu jednego dnia odbywa rozmowę kwalifikacyjną, rozmowę z psychologiem i przechodzi badanie lekarskie.

Funkcjonowanie WCR wspiera uruchomiony we wrześniu ub. r. system rejestracji on-line. Na portalu rekrutacyjny do końca marca tego roku zarejestrowano ponad 22 tys. kont. Od ubiegłego tygodnia rekrutacja jest możliwa także przez aplikację mobilną.

By zostać żołnierzem, należy wejść na stronę www.zostanzolnierzem.pl i podać wymagane dane, następnym krokiem jest wypełnienie formalności w WCR, a kolejnym szkolenie podstawowe.

Biuro ds. programu Zostań Żołnierzem powstało w styczniu ub.r. z zadaniem optymalizacji i ułatwienia procesu rekrutacji. W tym czasie uproszczono formalności i skrócono służbę przygotowawczą – nowe rozwiązania skróciły ten proces ze średnio 190 do 50 dni. Od listopada ub.r. prostsze jest także wstępowanie do służby zawodowej dla osób, które zdecydowały się na nią podczas pełnienia służby czynnej, np. podczas ćwiczeń, przeszkolenia lub w WOT.

Reklama