W placówkach dla potrzebujących, Wigilia jak w domu

Data publikacji: 24.12.2020 10:44
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Kielce. 24.12.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

W całodobowych placówkach opiekujących się osobami bezdomnymi, niepełnosprawnymi oraz ludźmi w inny sposób pokrzywdzonymi przez los, wigilijne spotkania nie mogą różnić się od tych rodzinnych. Dbają o to organizacje prowadzące te miejsca.

Siostra Małgorzata Czarnecka ze Schroniska dla Bezdomnych Kobiet w Lipowej koło Opatowa podkreśla, że w Wigilię wszystkie panie mieszkające w schronisku oraz zakonnice, które tam pracują zasiądą do wspólnego stołu.

- Najpierw będzie czytanie ewangelii, potem podzielimy się opłatkiem, będziemy wszyscy przy jednym stole, ponieważ jest to zamknięte środowisko, mamy 9 pań pod opieką. Po wigilii będzie pasterka w naszej kaplicy - opisuje siostra Małgorzata Czarnecka.

Tradycyjna wigilia odbędzie się również w Schronisku dla Bezdomnych Kobiet w Rudniku nad Sanem, prowadzonym przez Caritas Diecezji Sandomierskiej. Mieszka tam 10 podopiecznych. Jedną z nich jest Maria Młynarska, która bardzo wyczekuje wigilijnego spotkania ze wszystkimi mieszkankami. Jest przekonana, że będzie wyjątkowa, prawdziwie świąteczna atmosfera.

- Jestem w schronisku od marca, nie myślałam, że spotkam tyle dobra i zrozumienia. Jesteśmy ze sobą zżyte, te święta mogą być nawet lepsze niż miałam w domu - dodaje.

Tradycyjne Wigilie, z modlitwą i dzieleniem się opłatkiem, odbędą się także w kilku innych placówkach prowadzonych przez Caritas Diecezji Sandomierskiej. W sumie do wspólnego stołu zasiądzie w nich ponad 200 osób. Przed świętami do schronisk i innych placówek wsparcia, Caritas przekazała paczki żywnościowe, każda o wadze około 20 kg. Otrzymały je również schroniska dla bezdomnych, noclegownie i inne ośrodki, z którymi sandomierska Caritas współpracuje.

Reklama