W Podzamczu za darmo można zbadać poziom witaminy D

Data publikacji: 04.03.2021 10:23
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu od najbliższego poniedziałku wznawia darmowe badania poziomu witaminy D w organizmie.

Jak informuje Marcin Zawierucha, dyrektor placówki, program zakończył się w lutym, ale w dalszym ciągu zgłaszały się osoby chętne do wykonania badania, stąd decyzja o kontynuowania programu.

- Witamina D ma bardzo duże znaczenie dla naszego organizmu. Mały jej poziom może prowadzić do chorób układu krążenia, wtórnej nadczynności przytarczyc, osłabienia mięśni szkieletowych, niewydolności nerek, czy nawet do rozwoju nowotworu - mówi Marcin Zawierucha.

Witamina wspomaga także nasz układ odpornościowy, dlatego tak ważna jest w kontekście walki z chorobami w tym z pandemią koronawirusa. Jak dodaje, osoby które chciałyby zbadać poziom witaminy D w swoim organizmie wystarczy, że zadzwonią do centrum i umówić się na badanie.

- Bezpłatne badania witaminy D są skierowane do osób pełnoletnich. By z niego skorzystać wystarczy do nas zadzwonić i zarejestrować się pod numerem telefonu 41 343 40 50 - dodał dyrektor Zawierucha.

Próbki krwi potrzebne do zbadania poziomu witaminy D pobierane będą w punkcie w budynku Biobanku, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 11.00.

Ze względów epidemiologicznych limit dzienny na badanie wynosi 30 osób. Na badanie należy przyjść na czczo.

Reklama