W Ratajach chcą uporządkować numerację domów

Data publikacji: 02.10.2020 11:58
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Pixabay

Uliczki w Ratajach w gminie Wąchock będą miały nazwy. Ma to uporządkować numerację domów, ponieważ obecnie posesje nie są oznaczone zgodnie z kolejnością, co sprawia, że trudno znaleźć właściwy adres.

Dotychczas, w gminie Wąchock ulice miały nazwy tylko w samym miasteczku oraz w Parszowie.

Domy w pozostałych wsiach są numerowane kolejno. W Ratajach jednak z czasem pojawił się problem - mówi zastępca burmistrza Sebastian Staniszewski.

- Rataje stały się popularnym miejscem osiedlania osób ze Starachowic i okolicy. Duża część działek rolnych została przekształcona w budowlane, a numeracja była nadawana zgodnie z kolejnością powstawania nowych domów. Wobec tego dochodzi do sytuacji, że po numerach 112 i 116 następuje np. 56. To stwarza problemy dla osób odwiedzających czy kurierów - opowiada.

Podczas spotkań sołeckich zapadła decyzja, że kolejne drogi zostaną opatrzone nazwami, związanymi z drzewami i kwiatami.

- Będzie to na przykład ulica Jodłowa, Malinowa i Różana - informuje Sebastian Staniszewski.

Pierwszym pomysłem było uhonorowanie miejscowej malarki ludowej Marianny Wiśnios. Miała patronować głównej ulicy biegnącej przez wieś. Wiesława Adamczyk z Koła Gospodyń Wiejskich w Ratajach przypomina, że Marianna Wiśnios, która urodziła się w tej wsi określana jest świętokrzyskim Nikiforem, a jej prace wiszą w wielu uznanych galeriach. Po rozmowach zdecydowano jednak, że imię Marianny Wiśnios będzie nosił wiejski dom kultury.

Mieszkańcy nie będą ponosić kosztów związanych z wprowadzeniem nazw ulic, nie ma potrzeby zmiany dowodów osobistych, bo w nowym wzorze nie podaje się adresu. Zalecane jest natomiast wymienienie dowodu rejestracyjnego samochodu.

Teraz rozpoczyna się procedura administracyjna. Nazwy ulic w Ratajach mogą zacząć obowiązywać od nowego roku.

Reklama