W regionie sto miejsc dla pacjentów chorych na COVID-19

Data publikacji: 01.10.2020 13:24
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
26.02.2020. Kielce.  Zakaz odwiedzin w Klinice Chorób Zakaźnych

26.02.2020. Kielce. Zakaz odwiedzin w Klinice Chorób Zakaźnych
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

W województwie świętokrzyskim przybywa osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem i chorych na COVID-19. Dziś służby wojewody poinformowały o kolejnych 43 przypadkach SARS-CoV-2. Wiele z tych osób wymaga hospitalizacji. Mogą być leczeni w trzech szpitalach, które w swoich strukturach mają oddziały zakaźne.

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach na oddziale zakaźnym przebywa obecnie ponad 30 osób, informuje Anna Mazur–Kałuża, rzecznik lecznicy.

- Od kilku dni w tej klinice praktycznie nie ma wolnych miejsc. Leczeni tam pacjenci wymagają średnio od 10 do 14 dni hospitalizacji, czyli rotacja pacjentów jest, ale siłą rzeczy nie może ona być zbyt dynamiczna. Lekarze przyznają, że liczba hospitalizowanych w tej chwili pacjentów jest największa od początku epidemii, dodała Anna Mazur–Kałuża.

Z kolei w Szpitalu Powiatowym w Starachowicach, zgodnie z decyzją wojewody świętokrzyskiego jest 36 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia lub chorych na COVID-19, w tym dwa łóżka intensywnej terapii z kardiomonitorem, dostępem do tlenoterapii i możliwością wentylacji mechanicznej - informuje Małgorzata Kałuża, rzecznik szpitala.

- Mamy jeszcze oddział chorób zakaźnych, gdzie jest 17 łóżek. Obecnie w naszym szpitalu hospitalizowanych jest 30 pacjentów chorych na COVID-19, a dwóch pacjentów przebywa na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii. Natomiast w trakcie diagnostyki, mamy 22 pacjentów - wylicza Małgorzata Kałuża.  

Natomiast w trzecim świętokrzyskim szpitalu, w którym jest oddział zakaźny, czyli w Szpitalu Powiatowym w Busku–Zdroju obecnie jest 19 łóżek przeznaczonych dla podejrzanych o zakażenie koronawirusem lub chorych na COVID-19, a od 19 października będzie kolejnych 25.

W sumie w tych trzech szpitalach jest ponad 100 miejsc dla osób zakażonych SARS-CoV-2 lub podejrzanych o zarażenie tym patogenem.

Reklama