W Rzymie przeprowadzono operację rozdzielenia dwóch bliźniaczek syjamskich

Data publikacji: 07.07.2020 19:00
Kategoria: Wiadomości z kraju /Źródło: IAR
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Pixabay

W rzymskiej klinice Bambino Gesu przeprowadzono operację rozdzielenia dwóch bliźniaczek syjamskich. Dziewczynki były zrośnięte karkiem i czaszką oraz miały wspólny układ krwionośny. To pierwszy taki zabieg we Włoszech i prawdopodobnie jedyny na świecie.

Do tej 18-godzinnej operacji przygotowywano się przez rok. Pochodzące z Republiki Środkowoafrykańskiej dwulatki: Ervina i Prefina czują się dobrze. Na ich przypadek trafiła podczas misji prezydent szpitala Mariella Enoc i jeszcze w 2018 roku podjęła decyzję o ich sprowadzeniu do Rzymu na operację.

W szpitalu Bambino Gesu utworzono międzydyscyplinarny zespół specjalistów, który przy pomocy najnowocześniejszego sprzętu zbadał każdy szczegół i zrekonstruował czaszkę w trójwymiarze. Najtrudniejsze było rozdzielenie w kilku miejscach sieci naczyń krwionośnych mózgu. Ta część operacji wiązała się z wysokim ryzykiem krwawienia i niedokrwienia.

Dwie operacje przygotowawcze przeprowadzono przed rokiem, ostateczne rozdzielenie nastąpiło teraz. Przy operacji pracowało 30 lekarzy i pielęgniarek. Kontrole pooperacyjne wskazują, że mózgi dziewczynek są nienaruszone.

Reklama