W Sandomierzu dziś spotkanie ku „Pamięci Sandomierskich Kolumbów”

Data publikacji: 03.10.2020 07:24
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
10.05.2020. Sandomierz. Muzeum Okręgowe. Zamek Królewski

10.05.2020. Sandomierz. Muzeum Okręgowe. Zamek Królewski
Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Historycy z delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach przypomną dziś Wandę Madejczyk "Adę", uczestniczkę bitwy pod Pielaszowem. Spotkanie pt. „Pamięci Sandomierskich Kolumbów” odbędzie się w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu. Początek o godzinie 15.00.

Jak powiedział Robert Piwko z IPN w Kielcach, bitwa pod PIelaszowem była ważnym wydarzeniem i należy podtrzymywać o niej pamięć.

- Dla nas - historyków, regionalistów, pasjonatów najnowszej historii, a także osób, które z szacunkiem wspominają żołnierzy Armii Krajowej, bitwa pod Pielaszowem to wydarzenie wielowymiarowe. Pamiętamy o jednostkowych  tragediach, bólu po stracie ojców, córek, synów i mężów. Przypominamy również, że bitwa pod Pielaszowem stanowiła część ogólnopolskiego przedsięwzięcia militarnego, czyli akcji "Burza” - mówi Robert Piwko.

Historyk dodaje, że Wanda Madejczyk, uczestnicząc w bitwie, była świadkiem rozbicia oddziału. Od 30 lipca do 3 sierpnia 1944 r. poległo lub zostało zamordowanych ok. 60 żołnierzy batalionu „Swojaka”.

- Udział w bitwie był jednym z przełomowych wydarzeń w jej życiu. Zależało jej na tym, aby pamięć o tych, którzy oddali wszystko za Ojczyznę była wciąż żywa. Upamiętniała ich poprzez twórczość poetycką. W swoich wierszach przypomniała i żegnała zamordowane sanitariuszki oddziału: Marię Śpiewak, Jadwigę Łochowską, Grażynę Worobiec i Danutę Woźnicką - wymienia.

Robert Piwko dodaje, że podczas spotkania przybliżona zostanie biografia Wandy Madejczyk, w tym jej twórczość i życie codzienne. Jej wiersze będą recytować członkowie Zespołu Artystycznego „Etiuda” z Sandomierza.

Spotkania z cyklu „Pamięci Sandomierskich Kolumbów” odbywają się od 4 lat. Ich celem jest oddanie hołdu poległym żołnierzom, zamordowanym sanitariuszkom i łączniczkom. Wspominane są także losy żołnierzy, którzy przeżyli bitwę i w czasach PRL doświadczyli różnego rodzaju prześladowań z powodu przynależności do struktur Polskiego Państwa Podziemnego.

Rok temu podczas spotkania z tego cyklu w Sandomierzu wręczone zostały odznaczenia państwowe dla Jerzego i Tadeusza  Kucharskich, co było docenieniem zaangażowania ojca i syna w heroiczną walkę o wolną Ojczyznę.

Reklama