W Sandomierzu otwarto Centrum Zdrowia Psychicznego 

Data publikacji: 14.06.2021 13:06 / Data aktualizacji: 14.06.2021 14:19
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
14.06.2021. Sandomierz. Otwarcie Centrum Zdrowia Psychicznego

14.06.2021. Sandomierz. Otwarcie Centrum Zdrowia Psychicznego
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

- To więcej niż przełom w leczeniu osób chorych psychicznie - powiedział dzisiaj Marek Balicki, kierownik biura ds. pilotażu Narodowego Programu Rozwoju Zdrowia Psychicznego podczas otwarcia nowej jednostki o tym profilu, którą wybudowano przy Szpitalu Powiatowym w Sandomierzu.

W województwie świętokrzyskim jest to pierwsze Centrum Zdrowia Psychicznego, które powstało w ramach programu pilotażowego. W kraju jest ich obecnie 33. Marek Balicki powiedział, że placówka zapewni nową jakość usług.

- Każdy mieszkaniec powiatu, gdzie jest takie centrum ma pewność, że ma dostęp do wszystkich podstawowych form opieki. Czyli to nie tylko poradnia zdrowia psychicznego, ale również zespół leczenia środowiskowego. Osoba z kryzysem zdrowia psychicznego może mieć inne choroby somatyczne, które wymagają konsultacji neurologa, chirurga czy internisty. W takim modelowym centrum jak sandomierskie ma te wszystkie elementy na miejscu - powiedział pełnomocnik ministra zdrowia.

Renata Masternak, kierownik Centrum Zdrowia Psychicznego w Sandomierzu przyznała, że warunki dla pacjentów i dostępność usług są diametralnie lepsze. Nie jest wymagane skierowanie, ani wcześniejsza rejestracja. Wielką zdobyczą tego programu jest to, że codziennie od godziny 8.00 do 18.00, każdy zainteresowany może uzyskać pomoc fachowego pracownika. Działa punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny do którego może zgłosić się chory, albo ktoś z jego rodziny, aby otrzymać wskazówki.

Uczestniczący w uroczystościach poseł PiS Marek Kwitek podkreślił, że ta ważna inwestycja została zrealizowana dzięki wspólnemu wysiłkowi finansowemu samorządu województwa, powiatu, przy udziale środków rządowych. Parlamentarzysta dodał, że inwestowanie w  nowoczesną psychiatrię to konieczność i wyzwanie ponieważ zaburzenia psychiczne są chorobą XXI wieku, a Centra Zdrowia Psychicznego zmieniają sposób podejścia do pacjenta i cały proces leczenia.

Marek Jońca, członek zarządu województwa świętokrzyskiego wyraził swoją radość z tego, że samorząd województwa ma swój wkład w powstanie tak ważnej części sandomierskiego szpitala. Dodał, że jest pod wrażeniem tempa prac, a przede wszystkim całego przedsięwzięcia, czyli przygotowania inwestycji oraz wyłonienia wykonawcy, który poradził sobie ze wszystkim mimo trudności związanych z epidemią.

Starosta sandomierski Marcin Piwnik poinformował, że nowy pawilon to pierwszy etap rozwoju psychiatrii. W planach jest rozbudowa tego ośrodka jeśli chodzi o całodobową opiekę nad pacjentami.

Centrum Zdrowia Psychicznego poświęcił biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, który powiedział, że bardzo się cieszy z powstania nowej placówki medycznej w Sandomierzu.

- W czasie pandemii wszystkie oczy zwrócone są na służbę zdrowia. To jest szczęście w nieszczęściu, bo można nadrobić pewne zaległości, a jednocześnie wyjść naprzeciw potrzebom mieszkańców - stwierdził biskup ordynariusz.

Dofinansowanie na budowę Centrum Zdrowia Psychicznego w kwocie około 8 mln zł pochodzi z urzędu marszałkowskiego w Kielcach. Milion złotych to pieniądze rządowe, a pozostałe fundusze, czyli ponad 3 mln zł, szpital zapewnił z własnego budżetu.

W ramach tego projektu oprócz budowy pawilonu sfinansowano także zakup tomografu komputerowego dla szpitala. Placówka przyjmuje już swoich pacjentów.

Reklama