W Sandomierzu wspomną poległych pod Pielaszowem

Data publikacji: 02.08.2020 07:00
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
29.07.2018 Sandomierz. Uroczystości z okazji 74 rocznicy Akcji „Burza” i bitwy pod Pielaszowem. Mogiła Pielaszowiaków na cmentarzu katedralnym w Sandomierzu

29.07.2018 Sandomierz. Uroczystości z okazji 74 rocznicy Akcji „Burza” i bitwy pod Pielaszowem. Mogiła Pielaszowiaków na cmentarzu katedralnym w Sandomierzu
Sandomierz. 29.07.2018 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W Sandomierzu odbędą się dzisiaj uroczystości z okazji 76. rocznicy akcji „Burza” i bitwy pod Pielaszowem. O godzinie 10.00 w kościele św. Józefa rozpocznie się msza w intencji poległych, następnie zebrani przejdą na cmentarz katedralny, gdzie znajduje się Mogiła Pielaszowiaków.

Tam delegacje złożą wiązanki kwiatów. Nie będzie przemówień okolicznościowych ani części artystycznej. Z powodu kilku przypadków koronawirusa stwierdzonych ostatnio w Sandomierzu, władze miasta zdecydowały o odwołaniu części obchodów związanych z Powstaniem Warszawskim i akcją „Burza”, a te, które zostały, zorganizować wyłącznie w okrojonej formie.

- Mieliśmy zupełnie inne plany odnośnie tej rocznicy. Uroczystości uświetniać miała jak zwykle orkiestra dęta, Wojsko Polskie, przemówienia okolicznościowe, zaproszeni goście, ale nie możemy dopuszczać do rozprzestrzeniania się koronawirusa, stąd konieczność unikania zgromadzeń - powiedział burmistrz Marcin Marzec.

W bitwie pod Pielaszowem zginęło ponad 70 młodych ludzi. Doszło do niej 30 lipca 1944 roku.

Reklama