W ŚCO można się zbadać bezpłatnie

Data publikacji: 21.09.2020 14:00
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
21.09.2020 Kielce. Europejski Tydzień Profilaktyki Głowy i Szyi. Na zdjęciu (od lewej): prof. Stanisław Góźdź - dyr. Świętokrzyskiego Centrum Onkologii,  dr Sławomir Okła - kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi, Edyta Gondek - koordynator ds. pielęgniarstwa w klinice i dr Jacek Spałek z kliniki

21.09.2020 Kielce. Europejski Tydzień Profilaktyki Głowy i Szyi. Na zdjęciu (od lewej): prof. Stanisław Góźdź - dyr. Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, dr Sławomir Okła - kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi, Edyta Gondek - koordynator ds. pielęgniarstwa w klinice i dr Jacek Spałek z kliniki
Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Bezpłatne badania laryngologiczne można wykonać w tym tygodniu w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Szpital, po raz kolejny włączył się w Europejski Tydzień Profilaktyki Głowy i Szyi.

Jak informuje dr Sławomir Okła, kierownik Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi w ŚCO, choroby nowotworowe są po kardiologicznych, najczęstszą przyczyną zgonów, dlatego bardzo ważne jest wykonywanie badań profilaktycznych. Jak dodał, nowotwory głowy i szyi na początku dają skąpe objawy, jak chrypka, pieczenie języka, kłopoty z przełykaniem, czy niegojące się owrzodzenia jamy ustnej.

- Nowotwór głowy i szyi jest najbardziej bezwzględnym i najbardziej uderzającym w ludzi. Natychmiast atakuje narządy odpowiedzialne za komunikację, a więc za kontakt z drugim człowiekiem, za jedzenie i oddychanie, a więc nasze podstawowe funkcje. Dlatego w tym przypadku tak bardzo istotne jest zgłaszanie się do specjalisty - mówi dr Sławomir Okła.

Do wykonywania badań profilaktycznych zachęca profesor Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO. Jak mówi, z powodu pandemii do szpitala zgłasza się dużo mniej pacjentów, niż to było jeszcze kilka miesięcy temu.

- Drzwi naszego szpitala zawsze są dla pacjentów otwarte. Niestety, w ostatnich miesiącach wiele osób, które się do nas zgłasza ma już przerzuty i czasami bardzo trudno jest im pomóc - dodał profesor Stanisław Góźdź.

Z bezpłatnych badań laryngologicznych mogą skorzystać osoby od 40 do 65 roku życia z niepokojącymi objawami laryngologicznymi, które palą papierosy, nadużywają alkoholu i mają zwiększone ryzyko infekcji wirusem HPV.

Jednym z pacjentów Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi w ŚCO jest Jarosław Snoch, który w 2014 roku zachorował na raka krtani. Dziś jest po operacji jej usunięcia, bo gdy zgłosił się do szpitala choroba była tak zaawansowana, że lekarze dawali mu tylko 15 proc. szans na przeżycie.

- Po usunięciu krtani było mi bardzo ciężko. Po przejściu radioterapii prawie przez rok miałem bardzo duże problemy z mówieniem. Dopiero po tym czasie zacząłem w miarę normalnie i wyraźnie mówić. Dlatego apeluję do wszystkich osób, u których np. przewlekła chrypka, czy problem z przełykaniem utrzymuje się dłużej niż trzy tygodnie, by nie zwlekali i jak najszybciej udali się do lekarza. Nie wolno się załamywać, trzeba walczyć - dodał Jarosław Snoch.

Z bezpłatnych badań laryngologicznych można skorzystać przez cały tydzień, ale najpierw trzeba się na wizytę umówić dzwoniąc pod numer telefonu 41 367 46 53. Natomiast w piątek od 8.00 do 13.00 prowadzony będzie dyżur telefoniczny specjalistów z zakresu logopedii i psychoonkologii. Będzie można także uzyskać poradę dotyczącą diety dla pacjentów po nowotworach w obrębie głowy i szyi.

Reklama