W Skalbmierzu otwiera się nowa przychodnia

Data publikacji: 22.05.2021 09:08
Autor: Marta Gajda-Kruk / Kategoria: Wiadomości z regionu
18.05.2021. Skalbmierz. Przychodnia św. Rity

18.05.2021. Skalbmierz. Przychodnia św. Rity
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

W Skalbmierzu swoje podwoje otwiera nowa przychodnia św. Rity. Uroczyste oddanie obiektu poprzedzi msza święta o godzinie 17.00 w miejscowym kościele pw. Jana Chrzciciela, po czym nastąpi poświecenie obiektu. Pierwsi pacjenci będą mogli korzystać z usług nowej przychodni już w przyszłym tygodniu.

Ośrodek będzie prowadzić spółka „Medissa”. Firma na razie zatrudniła dwóch lekarzy, a w przyszłości dostępni będą także specjaliści: nefrolodzy, dermatolog i ortopeda. W przyszłym tygodniu rozpocznie działalność laboratorium, więc wyniki badań dostępne będą na miejscu. Specjalistyczne gabinety rozpoczną działalność jesienią.

Przychodnia będzie czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00.

Ksiądz Marian Fatyga, proboszcz skalbmierskiej kolegiaty podkreśla, że nowy obiekt ma potężną patronkę. Ta niezwykła postać żyła w XIV wieku.

- Była żoną, matką, wdową, a potem została siostrą zakonną i mistyczką. Wspierała ubogich, chorych, a jednocześnie mistrzowsko opanowała sztukę modlitwy, kontemplacji, otrzymała też dar stygmatów - wymienia.

- To wielka święta, do której wielu ucieka się o wstawiennictwo w trudnych sprawach. Dlatego też dziś, 22 maja, w naszym kościele będzie msza święta przez jej wstawiennictwo w intencji wszystkich wiernych, lekarzy, pielęgniarek, pacjentów, którzy będą korzystać z przychodni - mówi duchowny.

Podczas mszy świętej zostaną poświęcone róże, symbol kultu św. Rity oraz figura patronki nowej przychodni.

- Każdy może taką różę przynieść, zostanie poświęcona. Będzie to znak zawierzenia siebie wstawiennictwu św. Rity. Również poświęcę podczas tej mszy półmetrową figurę św. Rity, która zostanie ofiarowana do nowej przychodni, by w szczególny sposób czuwała nad lekarzami i pacjentami w tym nowym miejscu - dodaje ks. Fatyga.

Wspomnienie świętej Rity, patronki nowej przychodni, przypada 22. dnia każdego miesiąca.

Podobne wiadomości
Reklama