W Skarżysku podczas procesji wspominano Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego

Data publikacji: 11.06.2020 12:54
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
11.06.2020. Skarżysko-Kamienna. Procesja Bożego Ciała w parafii Matki Boskiej Ostrobramskiej

11.06.2020. Skarżysko-Kamienna. Procesja Bożego Ciała w parafii Matki Boskiej Ostrobramskiej
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Prawie wszystkie parafie w Skarżysku zorganizowały dziś procesje Bożego Ciała ulicami miasta. Ta przy Sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej przeszła po mszy o godzinie 9.30. Była krótka, ale pełna głębokich treści religijnych i ludzkich.

Kustosz ks. Jerzy Karbownik przypomniał, że procesja była również okazją do przypomnienia wielkich czcicieli Eucharystii: Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego.

W przygotowanie czterech ołtarzy aktywnie włączyli się mieszkańcy miasta. Tu jest zwyczaj, że plansze z cytatem z Ewangelii czytanej przy danym ołtarzu przygotowuje parafia, ale mieszkańcy dekorują miejsce kwiatami, gałązkami brzozy i świecami. Przy jednym z ołtarzy zbudowano nawet specjalną ambonę, aby słowo Boże mogło być wygłoszone z odpowiedniego miejsca, nie wprost z chodnika.

Krzysztof Kiniorski, który przygotował podwyższenie mówił, że chciał zrobić rzecz na wiele lat. Konstrukcja jest drewniana, może być wykorzystana także przy innych okazjach. Ale w prace przy dekoracji ołtarza włączali się wszyscy sąsiedzi, od rana mocowali brzozy i ustawiali kwiaty. - To znak, że jesteśmy członkami parafii i ludźmi wierzącymi - mówili.

W asyście procesji brało udział wielu młodych ludzi. Dziewczęta ze scholi ostrobramskiej miały przygotowane pieśni eucharystyczne, które śpiewały na zmianę z organistą i księżmi prowadzącymi modlitwę. Jak mówił, to dla nich ważny dzień i z dumą uczestniczyły w wydarzeniu.

W Skarżysku wszystkie zaplanowane procesje odbyły się przed południem.

Reklama