W Skarżysku powstał pierwszy punkt doboru fotelików samochodowych

Data publikacji: 31.01.2021 12:56
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
31.01.2021. Skarżysko-Kamienna. Punkt doboru fotelików drive-in

31.01.2021. Skarżysko-Kamienna. Punkt doboru fotelików drive-in
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

W Skarżysku-Kamiennej został uruchomiony pierwszy w województwie świętokrzyskim, a szósty w Polsce punkt profesjonalnego doboru fotelików samochodowych dla dzieci.

- Nie ma jednego, idealnego fotelika dla dzieci. Dla każdego malucha trzeba dobrać odpowiedni model, uwzględniając samochód, w którym fotelik będzie wykorzystywany - przekonuje Paweł Kurpiewski, pomysłodawca utworzenia sieci punktów doboru fotelików. - Wielu konsekwencji wypadków można by uniknąć, gdyby dziecko było przewożone w prawidłowy sposób. Wykonuję ekspertyzy powypadkowe i widzę jak wiele błędów, często nieświadomie jest popełniane przez opiekunów. Zanim zaczęliśmy akcję edukowania rodziców 70 proc. fotelików było montowane nieprawidłowo. Początkowo jeździliśmy po Polsce z punktami mobilnymi, ale zimą niełatwo było prowadzić spotkania - mówi.

Zdecydowano się więc na punkty typu drive-in, czyli takie, do których rodzice przyjeżdżają z dzieckiem, a pracownicy indywidualnie dobierają odpowiedni fotelik.

- Dziecko jest ważone, mierzone i na tej podstawie dobierany jest sprzęt. Każda wizyta kończy się też samodzielnym montażem fotelika przez rodziców - tłumaczy Paweł Kurpiewski.

Dodaje, że przed zakupem fotelika warto sprawdzić wyniki danego modelu w testach bezpieczeństwa i dobrać go do swojego samochodu.

- Dobry fotelik to taki, który przy próbie poruszania nim pozostaje nieruchomy. Ponadto po zaśnięciu dziecko powinno mieć głowę odchyloną do tyłu. To kluczowe w momencie wypadku, aby nie doszło do obrażeń odcinka szyjnego kręgosłupa - tłumaczy Krupiewski.

Na spotkanie w punkcie doboru fotelików trzeba umówić się indywidualnie.

Reklama