W Skarżysku powstała Droga Różańcowa. To element jubileuszu

Data publikacji: 27.06.2020 12:14
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Skarżysko. 14.rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej

Skarżysko. 14.rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej
02.07.2019 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

W Skarżysku-Kamiennej trwają przygotowania do uczczenia 15. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej. Wydarzenie miało miejsce 2 lipca 2005 roku. Inicjatorem był biskup Edward Materski, wilnianin, który prosił, aby każdego roku, 2 lipca odbywała się modlitwa dziękczynna za koronację.

Tegoroczne obchody rocznicy koronacji obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej w Skarżysku będą łączyć kilka ważnych kwestii - zaznaczył kustosz sanktuarium ks. Jerzy Karbownik. Nabożeństwo dziękczynne połączone z prośbą o błogosławieństwo dla miasta odprawi kardynał Stanisław Dziwisz oraz biskup radomski Henryk Tomasik.

- Przygotowywaliśmy się do tej rocznicy również w sposób materialny, odnowiona została uliczka przed kaplicą ostrobramską, zamontowano nowe ławki. W zakresie dzieł miłosierdzia warto przypomnieć, że codziennie żołnierze WOT rozwożą 60-80 obiadów potrzebującym na terenie miasta - dodał ks. Jerzy Karbownik.

Przed głównymi uroczystościami poświęcona zostanie Droga Różańcowa, która ulokowana jest w pobliżu Nadleśnictwa Skarżysko. Będzie łączyła treści historyczno-przyrodnicze z religijnymi. Na 1 700 metrach umieszczono 20 kaplic różańcowych, które wykonane są z kamienia. Trasa rozpoczyna się przy ul. Gajowej na wysokości ul. Grottgera, a kończy się za budynkiem Nadleśnictwa.

- Okazją do powstania ścieżki jest stulecie Nadleśnictwa Skarżysko oraz rocznica koronacji obrazu - mówi nadleśniczy Zbigniew Dąbrowski.

Tablice informacyjne umieszczone na całej trasie mówią o historii lasów, związkach z walkami niepodległościowymi, od powstania styczniowego do II wojny. Przypomniana jest m.in. postać leśniczego z Pleśniówki Kazimierza Szafera, który zginął podczas wojny.

Na trasie ustawiono ławki i kosze na śmieci, powstała też specjalna aplikacja mobilna, która poprowadzi po trasie oraz tablice kierunkowe. W połowie wyznaczono miejsce do odpoczynku. Spacer Drogą Różańcową trwa około pół godziny.

Reklama