W sobotę koncert w ogrodzie włoskim. To miejsce pełne tajemnic

Data publikacji: 07.08.2020 14:07
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
07.08.2020 Kielce. Pałac Biskupów Krakowskich i Ogród Włoski

07.08.2020 Kielce. Pałac Biskupów Krakowskich i Ogród Włoski
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Ogród włoski przy Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach - to w nim już w sobotę, o godzinie 19.00 odbędzie się pierwszy z cyklu koncertów „Chopinowskie inspiracje”. Jest to miejsce, które ma niezwykłą historię i kryje wiele tajemnic.

Od początku istnienia, ogród miał charakter ozdobno-użytkowy. Centrum stanowił taras z kwaterami ziół i kwiatów, który otaczały drzewa owocowe. Można było do niego zejść schodami z logii bądź z Apartamentu Biskupiego na piętrze, specjalną klatką schodową w wieży południowo-zachodniej.

W XVIII wieku, utrzymując jednocześnie symetryczny układ geometrycznych kwater, ogród wzbogaciły grabowe i lipowe aleje z altanami. Z biegiem czasu pojawiły się tu również ogrzewane oranżerie, w których uprawiano pomarańczowe, cytrynowe i figowe drzewka oraz inspekty do hodowli i rozsad roślin.

Jak wyjaśnia Bożena Sabat, kustosz Muzeum Narodowego w Kielcach, w dawnym ogrodzie można było znaleźć także inne ciekawe miejsca.

- Przy murze był tak zwany „giardino segreto”, czyli sekretny ogród, bardzo prywatny, porośnięty kwiatami. W ogrodzie znajdował się domek ogrodnika, a także lodownia. Lód był zbierany w styczniu w naszym stawie i przechował się tak mniej więcej do połowy lata - opowiada.

Od momentu, gdy w 1789 roku pałac został przejęty przez władze cywilne, ogród zaczął tracić swój pierwotny układ i szatę roślinną. Powrót do stanu opisanego w XVII i XVIII-wiecznych inwentarzach, nastąpił dopiero w latach 2002-2003. Bożena Sabat, dodaje że teraz na skarpie znajdują się cztery kwatery porośnięte kwiatami, bukszpanem, a całość otaczają drzewa owocowe - rajskie jabłonie oraz alejki grabowe.

- Między skarpą, a basztą prochową znajduje się studnia, która została wykopana w pierwszej połowie XVII wieku i ma około 12 metrów głębokości - wyjaśnia.

Przed wiekami bez wątpienia każdy szanujący się pałac musiał mieć piękne otoczenie.

- Już w epoce renesansu każdy pałac czy dwór we Włoszech miał swój ogród. Był dodatkiem do pałacu czy dworu. Potem w pierwszej połowie wieku XVII powstał ogród francuski, a to dzięki Ludwikowi XIV i jego ogrodnikowi, André Le Nôtre - tłumaczy Bożena Sabat.

Jak zauważa kustosz, ogród nie tylko cieszył oko i był pożyteczny, ale też był miejscem spotkań towarzyskich.

- Organizowano w nich tak zwane fête galante, wytworne święta. W XVII wieku, a nawet wcześniej organizowano tam wytworne imprezy, całe towarzystwo było zestrojone. Zresztą przy każdym pałacu była kapela, która wykonywała utwory do słuchania, a także do tańczenia - dodaje.

Do tych tradycji nawiązuje cykl koncertów, który zostanie zainaugurowany w najbliższą sobotę. Jak mówi prof. Robert Kotowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach, ogród włoski skłania do wytchnienia i jest idealny do słuchania muzyki także współcześnie.

- Wiem, że jest to bardzo lubiana przestrzeń do uczestniczenia w koncertach. Już kiedyś takie koncerty mieliśmy przyjemność organizować i zawsze cieszyły się one dużym powodzeniem. Myślę, że to otoczenie, z Pałacem Biskupów Krakowskich w tle, jest idealnym miejscem do tego, by oddać się muzyce Chopina - zaznacza.

Pierwszy koncert z cyklu „Chopinowskie inspiracje”, w wykonaniu Eryka Parchańskiego, rozpocznie się w sobotę, 8 sierpnia, o godzinie 19. Wstęp wolny. Występ będzie też można usłyszeć na antenie Polskiego Radia Kielce, w poniedziałek, po godzinie 23.

Ogród włoski jest czynny codziennie w godzinach od 10 do 18. Wstęp wolny.

Program „Chopinowskich inspiracji”:

8 sierpnia (sobota) - Eryk Parchański - fortepian
15 sierpnia (sobota) - Kamil Pacholec - fortepian
22 sierpnia (sobota) - Joanna Woś - sopran, Artur Jaroń - fortepian
29 sierpnia (sobota) - Piotr Pawlak - fortepian
5 września (sobota) - Agata Kielar-Długosz - flet, Łukasz Długosz - flet, Artur Jaroń - fortepian

Reklama